Analiza konkurencji w Google Ads

Image Description
Khrystyna Mylymuk
wt. 26.09.2023

Otwarcie sklepu internetowego lub założenie witryny dla firm, oferujących swoje usługi, stało w ostatnich czasach niezwykle prostym procesem. Istnieje wiele różnych sposobów, które pozwalają szybko rozpocząć działalność i sprzedaż produktów lub usług w Internecie. Dynamiczny rozwój technologii internetowych w obecnych czasach przyciąga coraz większą liczbę przedsiębiorców, których zainteresowanie tym modelem biznesowym rośnie. Jednakże, wzrost popularności sprzedaży online sprawia, że rynek staje się coraz bardziej konkurencyjny. Dlatego też, firmy muszą zadbać o jakość i unikalność swojej oferty oraz strony internetowej. To jest niezbędne, aby wyróżnić się na tle konkurencji i przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów. Dobrze przeprowadzona analiza konkurencji w Google Ads odgrywa tu kluczową rolę, umożliwiając lepsze zrozumienie rynku i identyfikację strategii marketingowych konkurentów.

Analiza Konkurencji w Google Ads jako kluczowy element skutecznej strategii marketingowej

Analizą konkurencji w Google Ads to proces badania i analizowania działań innych firm konkurujących w podobnym obszarze działalności, które korzystają z tej platformy reklamowej. Celem tej analizy jest uzyskanie wglądu w strategie i taktyki, które wykorzystuje konkurencja w swoich kampaniach reklamowych. Pozwala to reklamodawcy na lepsze zrozumienie rynku, identyfikację swoich mocnych i słabych stron oraz opracowanie bardziej efektywnej strategii marketingowej.

Oto kilka przykładów dlaczego warto monitorować działanie konkurencji i jakie korzyści może to przynieść:

Zrozumienie rynku: Analiza konkurencji pozwala na lepsze zrozumienie swojego miejsca na rynku w porównaniu z innymi firmami. Możemy zidentyfikować swoje mocne strony i obszary do poprawy, aby skuteczniej konkurować.

Monitorowanie trendów: Obserwując działania konkurentów, możemy śledzić zmiany na rynku, trendy i innowacje. To pozwala nam na dostosowanie naszej strategii do zmieniających się warunków rynkowych.

Benchmarking: Analiza konkurencji umożliwia porównanie naszych wyników, produktów i usług z konkurencją. Możemy dowiedzieć się, co robimy lepiej od innych i jakie obszary wymagają uwagi.

Analiza witryn konkurencji: Poprzez analizę konkurentów możemy dowiedzieć się, jakie rozwiązania są stosowane przez nic w zakresie user experience. W tym, jak wygląda proces zakupowy, jakie opcje płatności są oferowane, czy strona internetowa jest responsywna i łatwa w nawigacji. To pozwala nam na dostosowanie własnej strony internetowej do oczekiwań klientów, poprawienie wygody zakupów online oraz zminimalizowanie ewentualnych problemów związanych z procesem zakupowym.

Doskonalenie produktów lub usług: Analiza oferty konkurencji pozwala nam na rozwijanie lepszych i bardziej innowacyjnych rozwiązań, żeby spełniać oczekiwania naszych klientów.

Optymalizacja cen: Analiza konkurencji umożliwia nam monitorowanie cen oferowanych przez inne firmy na rynku. Dzięki temu możemy odpowiednio dostosować nasze ceny, aby pozostać konkurencyjnymi i atrakcyjnymi dla klientów.

Inspiracja i nowe pomysły: Analiza konkurencji może dostarczyć wielu cennych wskazówek i pomysłów jak ulepszyć swoje własne kampanie. Odkrywanie nowych formatów reklamowych, kreatywnych treści czy sposobów kierowania może pomóc w osiągnięciu unikalnej i przyciągającej uwagę reklamy.

Wykorzystanie analizy aukcji w kampaniach Google Ads

Właściciele firm często zakładają, że znają swoich konkurentów i z kim na co dzień rywalizują o klienta. Często też wychodzą z założenia, że w kampaniach Google Ads konkurują z tymi samymi firmami co w świecie offline. Jednakże to często bywa złudne. Warto pamiętać, że Internet rządzi się własnymi prawami, i konkurencja w sieci zazwyczaj znacznie się powiększa. W wynikach wyszukiwania bowiem rywalizujemy nie tylko z lokalnymi firmami, ale często także z ogólnopolskimi, albo nawet światowymi markami.

Zazwyczaj przy wstępnej definicji konkurencji w Google Ads pierwszym, co nasuwa się na myśl, jest po prostu użycie wyszukiwarki. Analizujemy, które firmy zajmują czołowe miejsca w wynikach wyszukiwania i które słowa kluczowe dominują. To oczywiste intuicyjne podejście, ale często niewystarczające. Firmy, które pojawiają się w wynikach wyszukiwania, niekoniecznie są tymi, z którymi realnie rywalizujemy. Używając wyszukiwarek do analizy konkurencji w sieci, często ograniczamy się jedynie do tych, którzy zdobyli pierwsze pozycje na dane słowo kluczowe. Tymczasem, konkurencja w reklamach Google Ads może być znacznie szersza i bardziej złożona.

Raport Analiza aukcji to kluczowe narzędzie, które pozwoli Tobie dowiedzieć się z kim faktycznie konkurujesz o przestrzeń reklamową. Dostarcza on realnego spojrzenia na konkurencje w kontekście reklam Google Ads, ukazując, z kim naprawdę rywalizujemy o uwagę internautów. To narzędzie pozwala uniknąć koncentracji tylko na znanym gronie konkurentów. Pomaga również zidentyfikować tych, którzy w rzeczywistości mają wpływ na naszą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Czym jest raport analiza aukcji i jak porównać skuteczność reklam Google Ads z konkurencją.

Aukcja to proces, podczas którego system określa, które reklamy będą wyświetlane w wynikach wyszukiwania. Określa także w jakiej kolejności, na jakiej stronie i czy w ogóle zostaną wyświetlone. Raport analizy aukcji to raport, który pokazuje skuteczność reklamy w porównaniu z konkurencją, która bierze udział w tych samych aukcjach, co Ty. Zawiera on ważne informacje, które mogą pomóc w ustaleniu stawek i bardziej efektywnym przydzielaniu budżetu kampanii. Raport analizy aukcji jest dostępny dla kampanii w sieci wyszukiwania, kampanii produktowych i kampanii Performance Max, które osiągnęły minimalny próg aktywności. 

Znalezienie raportu analizy aukcji na naszym koncie Google Ads jest bardzo proste. Wystarczy wybrać z menu po lewej stronie jedną z opcji: kampanie, grupy reklam lub słowa kluczowe. Następnie przejść do opcji “analiza aukcji”. W tym miejscu znajdziemy kompletny raport z różnymi danymi, które są zdefiniowane przez następujące metryki:

Analiza aukcji w Google Ads
Analiza aukcji w Google Ads

Udział w wyświetleniach

Określa liczbę uzyskanych wyświetleń (liczonych za każdym razem, gdy Twoja reklama pojawia się pośród wyników wyszukiwania) podzielonych przez estymowaną liczbę możliwych wyświetleń.

Pokrywające się aukcje

Czynnik ten wskazuje, jak często reklama innego reklamodawcy wyświetlała się w tych samych wynikach wyszukiwania, co nasza reklama.

Udział w wygranych aukcjach

Mówi o tym, jak często Twoja reklama była wyświetlana w aukcji, podczas gdy reklama innego reklamodawcy nie była lub zajmowała niższą pozycję w porównaniu z Twoją.

Współczynnik wyświetleń na wyższej pozycji

Pokazuje, jak często reklama innego reklamodawcy wyświetlała się na wyższej pozycji niż Twoja, gdy obie pojawiały się w tym samym czasie.

Współczynnik wyświetleń na górze strony

Informuje o tym, jak często Twoja reklama (lub reklama innego reklamodawcy) wyświetlała się na górze strony, nad bezpłatnymi wynikami wyszukiwania.

Współczynnik wyświetleń na najwyższej pozycji

Informuje, jak często Twoja reklama (lub reklama innego reklamodawcy) wyświetlała się na najwyższej pozycji na stronie, jako pierwsza nad bezpłatnymi wynikami wyszukiwania.

Analiza konkurencji za pomocą Centrum przejrzystości reklam

Z definicji Centrum przejrzystości Google Ads to biblioteka płatnych treści, którą reklamodawcy udostępniają w usługach Google, w tym w YouTube. Obejmuje reklamy w sieci wyszukiwania, displayowe, Gmail i YouTube, które są obecnie aktywne lub zostały wyświetlone w ciągu ostatnich 30 dni. Dostęp do Centrum przejrzystości reklam możecie uzyskać odwiedzając Moje centrum reklam – wystarczy kliknąć ikonę trzech kropek obok wyświetlanej reklamy.

Centrum Przejrzystości reklam
Centrum przejrzystości reklam w Google Ads

Chociaż Centrum Przejrzystości Google Ads ma na celu przede wszystkim zapewnienie użytkownikom większej kontroli nad wyświetlanymi im reklamami, może między innymi stanowić cenne uzupełnienie narzędzi badawczych konkurencję online. Narzędzie to zapewnia czytelne i łatwo dostępne informacje o tym jakie reklamy wyświetla konkurencja oraz jakie informacje są w nich zamieszczone, dzięki czemu możesz:

  • Obejrzeć jego reklamy wideo.
  • Zobaczyć reklamy graficzne.
  • Podejrzeć reklamy tekstowe, w tym nagłówki i teksty reklam
  • Sprawdzić, jakich wezwań do działania (CTA) używają.
Moje centrum reklam
Moje Centrum reklam w Google

W Centrum przejrzystości reklam znajdziesz także opcję, która pozwala sprawdzić, ile reklam danej firmy było wyświetlanych w ciągu ostatnich 30 dni, co daje wgląd w intensywność ich działań reklamowych. Dodatkowo, umożliwia identyfikację reklamodawcy, co jest przydatne, gdy chcesz dowiedzieć się, do kogo należy reklamowana usługa lub produkt.

Raport Konkurencyjności Cenowej jako ważny element efektywnej analizy konkurencji w Google Ads

Zarządzając kampaniami w Google Ads dla e-commerce, na pewno zdajesz sobie sprawę z istotności kampanii produktowych (PLA, PMax). To właśnie one często odpowiadają za główną część przychodów z płatnych reklam. Niemniej jednak, oprócz tworzenia i optymalizacji, istotną rolę odgrywa też cena – zarówno dla sprzedawców, jak i klientów. W tym kontekście analiza konkurencji w Google Ads pod kątem monitorowania cen jest kluczowym elementem utrzymania konkurencyjności na rynku e-commerce i przyciągania uwagi klientów.

Google Merchant Center (GMC) – to platforma, która łączy sklepy internetowe z wyszukiwarką Google. Oprócz funkcji przesyłania produktów do reklam, GMC dostarcza istotnych informacji o konkurencyjności cenowej w danej kategorii produktowej. Dodatkowo, platforma wskazuje także produkty, które cieszą się największą popularnością wśród klientów. W dalszej części artykułu omówimy, jak rozpocząć śledzenie cen a także analizować statystyki dostępne w raporcie dotyczącym konkurencyjności cenowej.

Raport konkurencyjności cenowej to praktyczne narzędzie, które pozwala zobaczyć, jak inni sprzedawcy wyceniają produkty, które oferujesz w swoim sklepie. Aby uzyskać dostęp do tego raportu:

Zaloguj się na swoje konto w Centrum Sprzedawcy.

Przejdź do zakładki „Rozwój”.

Kliknij w opcję „Konkurencyjność cenowa”.

Raport konkurencyjność cenowa w GMC
Źródło: Google Ads

Raport ten umożliwia analizę danych na dwa różne sposoby:

Możesz segmentować dane według kategorii, marki lub typu produktu, aby monitorować konkurencyjność Twoich reklam produktowych oraz bezpłatnych informacji w konkretnym zakresie czasu. Przeglądając dane według kategorii, marki lub typu produktu, zobaczysz dwa rodzaje danych:

Analiza konkurencji w Google Ads w Google Merchant Center
Źródło: Support Google

Możesz wyświetlić dane według konkretnego produktu, aby uzyskać informacje na temat poszczególnych produktów, dla których dostępne są dane porównawcze. Analizując dane według produktu, zobaczysz te wartości:

Analiza konkurencji w Google Ads w Google Merchant Center
Źródło: Support Google

Pamiętaj, że cena referencyjna jest obliczana na podstawie danych zgromadzonych w okresie od 1 do 7 dni przed utworzeniem raportu. Produkty generujące większą liczbę kliknięć w reklamach produktowych lub bezpłatnych informacjach posiadają bardziej aktualną wartość referencyjną, a dane na ich podstawie są najbardziej zbliżone do danych zebranych na dzień przed utworzeniem raportu.

Korzyści płynące z korzystania z raportu konkurencyjności cenowej

Możliwość śledzenia konkurencyjności cen: Raport umożliwia monitorowanie, jak inni sprzedawcy wyceniają produkty podobne do Twoich. Dzięki temu dowiesz się, jaka jest średnia cena każdego produktu, co pomoże Ci ustalić atrakcyjne ceny, które przyciągną uwagę klientów.

Optymalizacja kosztów: Automatyzacja procesu monitorowania cen konkurencji pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze.

Zwiększenie zysków: Dzięki szybkiej reakcji na zmiany cen konkurencji, Twój sklep może oferować atrakcyjne ceny i zwiększyć zyski.

Zadowoleni klienci: Dostarczając klientom atrakcyjne oferty, zwiększasz ich satysfakcję i lojalność. 

Wyświetlanie statystyk na dużą skalę dzięki wykorzystaniu Google BigQuery. Dzięki tej integracji, możesz analizować statystyki w większej skali i podejmować lepsze decyzje biznesowe, np. dotyczące zarządzania marżą.

Podsumowując, dzięki raportowi konkurencyjności cenowej w GMC, masz możliwość skutecznie analizować rynek, dostosowywać ceny i strategie, a także osiągać większe sukcesy w świecie e-commerce. Pamiętaj jednak, że samo narzędzie do monitoringu to tylko wierzchołek góry lodowej w kształtowaniu polityki cenowej. To narzędzie dostarcza Ci jedynie surowe dane, natomiast to, jak te dane wykorzystasz, zależy wyłącznie od Ciebie.

Raport Bestsellery w Google Merchant Center

Raport Bestsellery w Google Merchant Center to narzędzie, które udostępnia dane o najpopularniejszych produktach i markach w danej chwili. Dodatkowo, dostarcza informację o tym, czy obecnie posiadasz je w swojej ofercie. Pomaga on także rozpoznać trendy sezonowe za pomocą danych historycznych. Raport Bestsellery z założenia ma pomóc reklamodawcom w podejmowaniu decyzji, które produkty warto dodać do swojej oferty lub zwiększyć dla nich budżet reklamowy.

Dane w raporcie obejmują dane z reklam produktowych oraz bezpłatnych informacji. To narzędzie jest dostępne dla sprzedawców korzystających z reklam produktowych, bezpłatnych informacji lub usługi Kup przez Google. Warto pamiętać, że raport Bestsellery nie obejmuje produktów używanych a także tych, którymi dysponuje tylko jeden sprzedawca.

Aby uzyskać dostęp do raportu, należy zalogować się do konta Google Merchant Center, przejść do zakładki Rozwój i następnie – Bestsellery. W raporcie można filtrować dane według kraju i kategorii produktów Google. A informacje dostępne w raporcie o bestsellerach obejmują:

  • Najpopularniejsze produkty
  • Najpopularniejsze marki

Dzięki temu raportowi możemy:

– Dopasować ofertę sklepu do obecnych trendów, wybierając produkty, które pasują do profilu firmy.

– Dostosować budżety i stawki reklamowe w oparciu o popyt na konkretne produkty lub marki.

– Personalizować wyświetlanie produktów na stronie, na przykład w sekcji proponowane.

– Możemy śledzić trendy sprzedaży poprzez skonfigurowanie usługi Google Cloud oraz analizować te trendy na dużą skalę dzięki Google BigQuery, co pomaga w podejmowaniu decyzji biznesowych, zwłaszcza jeśli chodzi o asortyment sklepu.

Raport Bestsellery jest narzędziem pomocnym dla reklamodawców, ponieważ pozwala na lepsze zrozumienie aktualnych preferencji klientów. A także dostosowanie strategii biznesowej do dynamicznych trendów rynkowych.

Analiza konkurencji w Google Ads za pomocą narzędzi zewnętrznych

Zrozumienie działań i strategii stosowanych przez konkurentów może dostarczyć nam cennych wskazówek na temat trendów w branży, preferencji klientów oraz możliwości doskonalenia własnych działań. W tym kontekście, narzędzia zewnętrzne odgrywają ważną rolę, umożliwiając dogłębne badania i dostarczając istotnych informacji. 

Semrush:

Dzięki Semrush możesz analizować ruch, widoczność, frazy kluczowe oraz treści. Dla konkretnie działań PPC, Semrush oferuje oddzielną sekcję Advertising, gdzie otrzymasz dane na temat działań reklamowych prowadzonych przez Twoją konkurencję. W pierwszej zakładce całego raportu (Positions) znajdziesz między innymi informacje na temat pozycji reklam Twojego konkurenta per dane słowo kluczowe, orientacyjnej stawki CPC, wolumenu ruchu pochodzącego z konkretnej frazy oraz strony docelowe reklam.

Ahrefs:

Chociaż Ahrefs skupia się głównie na analizie linków i SEO, może pomóc w zrozumieniu, które strony docelowe są wykorzystywane w reklamach konkurencji, co może dostarczyć wgląd w ich strategię PPC.  Także podobnie jak SEMrush, umożliwia identyfikację słów kluczowych, na które konkurenci stawiają w swoich kampaniach Google Ads, co pozwala czerpać inspiracje dla własnych. 

Senuto:

Senuto to narzędzie, które specjalizuje się w analizie konkurencji w kontekście marketingu online, w tym Google Ads. Jest to narzędzie do analizy widoczności strony www w sieci internetowej. Pomaga także w zbadaniu słów kluczowych oraz monitoringu pozycji konkurencji. Wpisując adres domeny otrzymujesz kompletne dane na temat j strony internetowej. Narzędzie pozwala ocenić widoczność danej marki w wynikach organicznych i płatnych, co dostarcza ogólnego obrazu jej pozycji na rynku.

SEMSTORM:

Semstorm to popularne narzędzie, które może się okazać bardzo pomocne w analizie konkurencji w Google Ads. Działa na wielu poziomach, począwszy od analizy słów kluczowych konkurencji i monitorowania ich kampanii reklamowych. Narzędzie dostarcza informacje o pozycjach reklam konkurentów, orientacyjnych stawkach CPC, wolumenie ruchu z konkretnych fraz kluczowych i stronach docelowych reklam.

Jedną z największych zalet narzędzie SEMSTORM jest zdolność do definiowania konkurentów naszej strony na podstawie liczby wspólnych słów kluczowych oraz podobieństwa branży.

Podsumowanie

Podsumowując, w dzisiejszym dynamicznym i konkurencyjnym środowisku biznesowym, analiza konkurencji zajmuje centralne miejsce w budowaniu skutecznej strategii marketingowej. Jest ona nieodłącznym elementem planowania działań marketingowych w ramach tej platformy reklamowej. Analiza konkurencji w Google Ads niejednokrotnie dostarcza bowiem inspiracji, a także daje sygnały o zachodzących zmianach na rynku. Mimo że jest często zadaniem dość czasochłonnym, może okazać się doskonałym sposobem na usprawnienia własnych działań. Badając konkurencję na naszym rynku, zyskujemy cenne spojrzenie na strategie stosowane przez konkurentów. Odkrywamy tym samym nowe możliwości dla naszych własnych kampanii. Regularne monitorowanie konkurencji pozwala nam śledzić najnowsze trendy a także identyfikować obszary, które można usprawnić. Prowadzi to z kolei do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej i lepszych wyników.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (4 głosy, średnia ocena: 5,00)
Loading...
Image Description

Moja przygoda z marketingiem internetowym rozpoczęła się już jakiś czas temu i od tamtej pory stała się dla mnie czymś więcej niż tylko pracą - stała się moją pasją. Obecnie rozwijam swoje umiejętności głównie z zakresu Google Ads, Microsoft Ads oraz Facebook Ads. W mojej pracy skupiam się na najnowszych trendach i technologiach, dzięki którym tworzę efektywne kampanie reklamowe oraz zawsze stawiam na rozwiązania oparte na danych, które pozwalają na skuteczne osiąganie celów biznesowych klienta. Poza pracą lubię okrywać nowe miejsca oraz staram się również rozwijać swoje umiejętności kulinarne. Między innymi jestem miłośniczką dobrych filmów i podcastów.