Kampanie Demand Gen: Specyfikacje i zastosowanie

Image Description
Khrystyna Mylymuk
wt. 12.12.2023

Kampanie Google Ads od dłuższego czasu są uznawane za jedne z najbardziej skutecznych narzędzi w pozyskiwaniu klientów. Stanowią one często kluczowy kanał marketingowy generujący znaczne zyski dla wielu firm. W maju 2023 roku podczas wydarzenia Google Marketing Live, zaprezentowano aż 20 innowacji dla platformy Google Ads. W tym nowy format kampanii oparty o najnowsze technologie AI – kampanie Demand Gen, które zastąpią dotychczasową kampanię Discovery. Co zatem oznaczają te zmiany? Dlaczego Google postawił na taką nowość i jakie korzyści może to przynieść bezpośrednio reklamodawcom, przybliżę w dzisiejszym wpisie.

Jaką rolę ma kampania Demand Gen w Google Ads

Oficjalnie użytkownicy systemu Google Ads na całym świecie dostęp do nowego rodzaju kampanii otrzymały jeszcze w październiku 2023. Natomiast dopiero do końca stycznia 2024 roku, wszystkie kampanie Discovery zostaną automatycznie zaktualizowane na kampanie Demand Gen. Co ważne, wszystkie ustawienia i dane historyczne zostaną zachowane w trakcie aktualizacji. 

Koncepcja kampanii Demand Gen w pewnym stopniu nawiązuje do założeń kampanii Performance Max, pierwszej na tak szeroką skalę opartej o zaawansowane technologie sztucznej inteligencji, takich jak uczenie maszynowe i automatyzacja, która w ostatnich latach okazała się przełomowym rozwiązaniem Google. Atrakcyjne wizualnie, spersonalizowane treści reklamowe w połączeniu z szerokim wykorzystaniem wszystkich dostępnych placementów Google w ramach jednej kampanii, sprawiły, że kampania Performance Max dosłownie zrewolucjonizowała sposób nawiązywania kontaktu z odbiorcą. Wynikiem tego był zauważalny wzrost zaangażowania użytkowników, rosnące konwersje i ogólny sukces, który oddziałuje na dzisiejsze trendy marketingowe.

Warto jednak zaznaczyć, że w przeciwieństwie do wyżej wspomnianej kampanii Performance Max, która skupia się głównie na generowaniu sprzedaży, czyli na dole lejka sprzedażowego, kampania Demand Gen, ma za zadanie generowanie popytu poprzez zwiększenie zainteresowania produktem lub usługą wśród potencjalnych klientów.

W praktyce kampanie Demand Gen stanowią kluczowe narzędzie dla marek, które pragną dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców na platformach Google. Reklamy w ramach tej kampanii z założenia mają trafiać do użytkowników, którzy nie rozpoczęli jeszcze aktywnego poszukiwania określonego rodzaju produktów. Kampanie Google Demand Gen mają na celu dotarcie do nowych odbiorców i wzbudzenie ich zainteresowania podczas gdy przeglądają różne treści online, dopasowując się do ich aktualnych zainteresowań i preferencji. To strategiczne podejście ma jeden główny cel: przyciągnięcie uwagi i zachęcenie do działania w najbardziej odpowiednim momencie. Kampanie te charakteryzują się rozbudowaną liczbą umiejscowień oraz formatów reklamowych, co dodatkowo zwiększa ich efektywność.

Dostępne umiejscowienia w ramach kampanii Demand Gen 

Umiejscowienia kampanii Demand Gen
Źródło: Google

YouTube Shorts: umożliwia przyciąganie uwagi widzów poprzez krótkie i angażujące filmy. Dzięki tej formie przekazu dostarczasz treści w sposób zwięzły i łatwy do zapamiętania.

YouTube In-Stream: reklamy w formie wideo, które wyświetlają się przed, w trakcie lub po wybranych filmach. Umożliwiają szerokie dotarcie do Twojej grupy odbiorców.

YouTube In-Feed: umożliwia umieszczanie reklam obok filmów oglądanych przez Twoją grupę docelową, zarówno na karcie „Warte obejrzenia”, jak i w aplikacji YouTube. 

Discover: możesz wyświetlać użytkownikom lepiej dopasowane i trafniejsze reklamy w momencie, gdy są oni najbardziej otwarci na odkrywanie nowości.

Gmail: bezpośrednia komunikacja z potencjalnym klientem poprzez wyświetlanie treści reklamowych w kartach „Społeczności” oraz „Oferty”.

Nowe możliwości kampanii Demand Gen

Nowy format kampanii Demand Gen jest nie tylko reakcją na zmieniające się trendy, lecz ukazuje również wizję Google dotyczącą przyszłości digital marketingu. To strategiczne posunięcie ma na celu optymalne wykorzystanie potencjału sztucznej inteligencji, dostarczając zaawansowane narzędzia dostosowane do współczesnych potrzeb marketerów. Skupione na maksymalizacji zasięgu w świecie cyfrowym, nowy format kampanii ma za zadanie zrewolucjonizować podejście do marketingu online. Dostosować się do zmieniających się potrzeb rynku a także nieustannej zmiany ścieżki klienta.

Według danych udostępnionych przez Google, przeprowadzone testy kampanii Demand Gen przez argentyńską firmę Naranja X z branży sektora finansowego przyniosły obiecujące rezultaty:

 • CTR-y wzrosły aż trzykrotnie w porównaniu do kampanii w mediach społecznościowych.
 • Wyniki kampanii uległy poprawie, a koszty interakcji obniżyły się o 61%.
 • W środkowej części leja sprzedaży odnotowano dodatkowe 4000 konwersji.

Ponadto wśród osób ankietowanych 91% konsumentów przyznało, że podjęli działania natychmiast po odkryciu nowych produktów lub marek w kanałach Google. Dodatkowo, 32% stwierdzili, że zakupili produkty na platformach Google, których pierwotnie nie planowali nabywać. To skuteczna strategia nie tylko zwiększenia świadomości marki, ale także osiągnięcia nieoczekiwanych sukcesów sprzedażowych.

Należy jednak pamiętać, że kampanie Demand Gen zdecydowanie nie są idealnym rozwiązaniem skupionym na szybkich zyskach. Kampanie Demand Gen to kompleksowe podejście, obejmujące cały proces sprzedażowy. Nie ograniczają się one bowiem jedynie do krótkoterminowych efektów, lecz kładą nacisk na długofalowe korzyści. Demand Gen mają na celu zbudowanie trwałych relacji z klientami, dostarczając edukacyjnych informacji, które pomagają potencjalnym klientom lepiej zrozumieć ofertę produktową, co w dalszej perspektywie przekłada się na ich lojalność. Odpowiednio poprowadzona i zoptymalizowana kampania Demand Generation może wspomóc Cię nie tylko w budowaniu świadomości wokół Twojej marki lub produktów, ale także dostarczać wysokiej jakości potencjalnych klientów, kluczowych do finalizacji procesu sprzedażowego. Może ona również odmienić rolę marketingu w Twojej firmie, nadając mu funkcję generatora przychodów, a nie jedynie centrum kosztów. 

Discovery vs kampanie Demand Gen

Jak już wcześniej wspominałam, tradycyjne reklamy typu Discovery już niebawem ustąpią miejsca nowym kampaniom Demand Gen, opartych o najnowocześniejsze rozwiązania Google AI. Ta ewolucja oznacza bardziej precyzyjne oraz spersonalizowane podejście, które skutecznie dostosowuje się do oczekiwań współczesnych konsumentów. W przeciwieństwie do Discovery, kampanie Demand Gen skupią się na długofalowym zaangażowaniu klienta. Dzięki zaawansowanym algorytmom sztucznej inteligencji, analizującym dane o użytkownikach, kampanie te są w stanie dostarczać treści dostosowane do indywidualnych preferencji i potrzeb odbiorcy. Funkcje, które znamy z kampanii Discovery, zostaną rozwinięte i wzbogacone w nowej odsłonie. 

Jakie zmiany przyniesie ze sobą Demand Gen?

 • Zwiększony zasięg na YouTube dzięki możliwości umieszczenia reklam zarówno w formacie In-Stream oraz Shorts. Ta dodatkowa funkcja zarówno krótkich, jak i długich reklam wideo znacznie zwiększy zasięg kampanii w YouTube.
 • Więcej dostępnych formatów reklamowych 
 • Możliwość wykonywania testów A/B dotyczących kreacji i miejsc docelowych. Został udostępniony także nowy podgląd reklam specjalnie dla kampanii Demand Gen. Umożliwia on reklamodawcom swobodny podgląd tego, jak różne kreacje będą wyglądać na różnych ekranach i różnych umiejscowieniach.
 • Demand Gen umożliwia reklamodawcom wykorzystanie „Maksymalizuj liczbę kliknięć” jako strategii ustalania stawek, która nie była dostępna w kampanii Discovery. Dzięki temu będziesz mógł sam zdecydować czy wykorzystać tą kampanię do generowania taniego ruchu czy szukania nowych konwersji. 
 • Kampanie Demand Gen będą miały dostęp do specjalnego segmentu podobnych odbiorców Lookalike, a także możliwość kierowania na wybrane typy urządzeń.
 • Poza standardowymi raportami w Google Ads, wyniki kampanii Demand Gen możemy śledzić poprzez raporty ścieżki konwersji, Data Driven Atribution, Wzrostu rozpoznawalności marki. Wkrótce mają się pojawić również Conversion Lift. 

Aby lepiej zilustrować te zmiany, poniżej zaprezentuję je na przejrzystej grafice:

Różnice między kampanią Demand Gen a Discovery
Discovery vs Demand Gen

Kampanie Demand Gen to kolejny etap rozwoju firmy Google w zakresie skutecznego zaangażowania konsumentów.  Te innowacje przybliżają nas do przyszłości marketingu, w której technologia i kreatywność idą w parze, dostarczając użytkownikom unikalnych wrażeń. 

Zastosowanie kampanii Demand Gen

Przyjrzyjmy się, w jaki sposób zastosowanie kampanii Demand Gen może przynieść korzyści w kilku przykładowych sytuacjach:

Budowanie rozpoznawalności i świadomości marki: Kampanie Demand Gen doskonale sprawdzą się jako narzędzie do budowania i wzmocnienia rozpoznawalności marki. Kreują one nowoczesny wizerunek firmy i pozwalają efektywnie prezentować unikalne cechy produktów czy usług.

Premiera nowych produktów lub usług: Wprowadzenie na rynek nowego produktu lub usługi za pomocą kampanii Demand Gen w atrakcyjnym i innowacyjnym formacie reklamowym, pozwali wyróżnić się na tle konkurencji oraz wzbudzić zainteresowanie wśród potencjalnych klientów.

Ekspansja na nowe rynki: Jeżeli Twoja firma planuje rozszerzenie na nowe rynki lub chcesz poszerzyć swoją bazę klientów, nowy typ kampanii pomoże dotrzeć do nowych, nieznanych wcześniej grup odbiorców, które mogą być zainteresowane Twoją ofertą.

Okresy wzmożonego popytu: W przypadku branż doświadczających wzmożonego zainteresowania w określonych okresach, takich jak święta czy wyprzedaże, kampanie Demand Gen mogą być skutecznym narzędziem do maksymalizacji zasięgu w tych kluczowych momentach.

Reakcja na zmieniające się trendy: W dynamicznym środowisku biznesowym, gdzie trendy i oczekiwania klientów ewoluują szybko, kampanie Demand Gen pozwalają być elastycznym i dostosować się do bieżących preferencji rynkowych.

Budowanie lojalności klientów: Kampanie Demand Gen to nie tylko narzędzie do generowania popytu. Są one także skutecznym sposobem na kształtowanie trwałej więzi z klientami, opartej na personalizacji, wzajemnych korzyściach i skoncentrowanej komunikacji. Dodatkowo mogą być wykorzystane do promowania programów lojalnościowych, oferujących klientom dodatkowe korzyści i nagrody. Ekskluzywne oferty czy specjalne rabaty dostępne w ramach kampanii mogą stanowić dodatkowy bodziec dla klientów.

Rebranding lub zmiana strategii: Jeżeli Twoja firma przechodzi przez proces rebrandingu, nowy format reklamy będzie doskonałym sposobem na zakomunikowanie o tych zmianach odbiorcom.

Kampanie generujące popyt – tworzenie i konfiguracja krok po kroku

Krok 1: Utwórz nową kampanię

 • Przejdź do panelu Google Ads i w menu nawigacyjnym po lewej stronie wybierz opcję dodawania nowej kampanii.
 • Kliknij przycisk „Utwórz”. Wybierz z listy opcję dotyczącą ogólnego celu kampanii a następnie typ kampanii “Demand Gen”
Tworzenie kampanii Demad Gen: Wybór celu kampanii
Źródło: Google Ads

Krok 2: Wybierz cel kampanii

 • Dodaj nazwę kampanii i zdecyduj, czy chcesz używać pliku produktowego do wyświetlania reklam. Jeśli tak, włącz opcję „Uruchom kampanię z plikiem danych o produktach”. Na potrzebę przykładu do artykułu, przejdziemy proces tworzenia kampanii bez pliku danych.
 • Wybierz cel kampanii Demand Gen
 • Na podstawie celu wybierz cele konwersji
Tworzenie kampanii Demad Gen: Wybór celu kampanii Demand Gen
Źródło: Google Ads

Krok 3: Ustal budżet i skonfiguruj kierowanie na poziomie kampanii

 • Określ budżet kampanii
 • Ustaw kierowanie na urządzenia, wybierając, na jakich urządzeniach chcesz wyświetlać reklamy.
 • Skonfiguruj kierowanie na język i lokalizację, uwzględniając odpowiednie języki i lokalizacje dla Twojej kampanii.
Tworzenie kampanii Demad Gen. Konfiguracja ustawień
Źródło: Google

Krok 4: Skonfiguruj określanie stawek i budżet

 • Wybierz strategię ustalania stawek w zależności od wyników jakie oczekujesz. Masz do wyboru: Maksymalizacja liczby kliknięć, Docelowy zwrot z nakładów na reklamę, Docelowy koszt działania (CPA), Maksymalizacja liczby konwersji Krok

Krok 5: Skonfiguruj grupę reklam

 • Skonfiguruj grupy reklam, określając jej nazwę, lokalizację, język, grupę odbiorców. 
 • Zdecyduj czy chcesz zostawić domyślną opcję zoptymalizowanego kierowania.
Konfiguracja grupy reklam w kampanii Demand Gen.
Źródło: Google Ads

Krok 6: Utwórz reklamy

 • Z poziomu grupy reklam wybierz opcję „Przejdź do reklamy”
 • Wybierz rodzaj reklamy, taką jak Reklama wideo, Reklama graficzna lub Karuzela.
 • Dodaj odpowiednie elementy, takie jak logo, nagłówki, teksty reklamowe, wezwanie do działania, nazwa firmy, adres URL, wyświetlany URL, zgodnie z wybranym typem reklamy.

Krok 7: Sprawdź podgląd kampanii i opublikuj

Kampanie Demand Gen od Google – dobre praktyki

Podczas tworzenia kampanii Demand Gen istotne jest dokładne zrozumienie kluczowych elementów, które mogą mieć bezpośredni wpływa na skuteczność działań reklamowych. 

Budżet – Wybierz budżet ogólny lub budżet dzienny, czyli średnią kwotę, jaką chcesz wydawać dziennie. Pamiętaj jednak, że testowanie tej kampanii z kosztami na poziomie 10 zł dziennie raczej mija się z celem. Algorytm bowiem potrzebuje wystarczająco dużo danych do skutecznej nauki. Google sugeruje ustawienie budżetu równego 15-krotności oczekiwanego średniego dziennego CPA. Pozwoli to na efektywne gromadzenie informacji, umożliwiające dokładniejsze dostosowanie strategii reklamowej do zachowań odbiorców. A także optymalizację kampanii w celu osiągnięcia lepszych rezultatów.  

Sprawdzanie i nauka – Po uruchomieniu kampanii lub wprowadzeniu zmian w strategii, zgodnie z zaleceniem Google, daj czas na naukę systemowi. Odczekaj przynajmniej 2 tygodnie przed dokonywaniem kolejnych modyfikacji. Przed wprowadzeniem zmian w kampanii warto poczekać, aż uzyska ona co najmniej 50 konwersji, co pomoże w lepszej ocenie skuteczności działań.

Kreacje – Z założenia kampanie Demand Gen mają na celu przyciągnąć uwagę Twojej docelowej grupy odbiorców poprzez atrakcyjne wizualnie reklamy. Podczas tworzenia reklam w ramach tej kampanii, kluczowe jest uwzględnienie różnorodnych formatów reklamowych. Kreatywny, zróżnicowany materiał reklamowy z pewnością bardziej przyczynią się do lepszego zaangażowania docelowej grupy odbiorców. 

Odbiorcy – W celu skutecznego osiągnięcia założonych celów kampanii kluczowe jest precyzyjne dostosowanie przekazu do odpowiednich grup docelowych. Pamiętaj jednak, że równie ważne, jak wybór odpowiednich grup odbiorców, jest umiejętne wykluczanie grup odbiorców nieodpowiednich. Na przykład w kampanii zoptymalizowanej pod Zwiększenie świadomości marki, istotne jest wykluczenie z kampanii osób już zaznajomionych z marką. W ten sposób skupisz się na potencjalnych klientach, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać Twoją markę. Pozwala to także na zoptymalizowanie budżetu reklamowego i skierowanie go na nowe obszary rynku. 

Podsumowanie

Podsumowując, wprowadzenie kampanii Demand Gen to kolejny krok firmy Google w kierunku skutecznego zaangażowania konsumentów, podkreślając rolę technologii i kreatywności w nowoczesnym marketingu internetowym. Nowe narzędzie otwiera nowe możliwości dla marketerów. Umożliwia im dostosowanie strategii do współczesnych trendów rynkowych oraz sposobu, w jaki konsumenci odkrywają nowe produkty bądź usługi.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (4 głosy, średnia ocena: 5,00)
Loading...
Image Description

Moja przygoda z marketingiem internetowym rozpoczęła się już jakiś czas temu i od tamtej pory stała się dla mnie czymś więcej niż tylko pracą - stała się moją pasją. Obecnie rozwijam swoje umiejętności głównie z zakresu Google Ads, Microsoft Ads oraz Facebook Ads. W mojej pracy skupiam się na najnowszych trendach i technologiach, dzięki którym tworzę efektywne kampanie reklamowe oraz zawsze stawiam na rozwiązania oparte na danych, które pozwalają na skuteczne osiąganie celów biznesowych klienta. Poza pracą lubię okrywać nowe miejsca oraz staram się również rozwijać swoje umiejętności kulinarne. Między innymi jestem miłośniczką dobrych filmów i podcastów.