Search Ads 360 – 7 powodów, dla których warto z niego korzystać

Image Description
Aleksandra Leszczyńska
pon. 21.10.2019

Search Ads 360 to platforma, która ułatwia dużym reklamodawcom efektywne zarządzanie kampaniami prowadzonymi w wyszukiwarkach. Od pojawienia się Google Marketing Platform korzystanie z tego narzędzia nabrało jeszcze większego sensu. Search Ads 360 jest jednym z narzędzi całego ekosystemu GMP. W wyniku tego zarówno kampanie search jak i kampanie display korzystają z jednakowego sposobu śledzenia konwersji – kodów Floodlight. Korzystanie z tego samego kodu pozwala uniknąć duplikacji konwersji pomiędzy kanałami. W 2019 pojawiło się w Search Ads 360 kilka nowych funkcjonalności. Jeżeli zastanawiacie się nad zasadnością korzystania z tego narzędzia oto kilka argumentów przemawiających za tym, że warto.

1. Dane z wielu wyszukiwarek w jednym miejscu

Reklamodawcom, którzy prowadzą kampanie na kilku kontach wyszukiwarek (Google Ads, Bing, Microsoft Ads, Yahoo! Japan, Baidu, Yahoo! Gemini) Search Ads 360 znacznie usprawni pracę. Narzędzie umożliwia import danych do jednego panelu i pracę na nich z jednego miejsca. Dzięki temu możemy gromadzić i analizować dane bez konieczności angażowania deweloperów i tworzenia skomplikowanego API. Zarządzanie i analiza skuteczności reklam i słów kluczowych z jednego poziomu pozwala zaoszczędzić czas a także pomaga podejmować trafniejsze decyzje.

2. Raporty biznesowe Search Ads 360

Search Ads 360 daje nam możliwość tworzenia zaawansowanych raportów biznesowych. Pozwala to rozwinąć kampanie, zaoszczędzić czas i zwiększać efektywność wydatków.

Przede wszystkim mamy tu możliwość tworzenia raportów w oparciu o dane z wielu kont wyszukiwarek jednocześnie, ale oczywiście możemy też tworzyć raporty dla pojedynczych kont czy kampanii. Zawarte w raportach dane są podawane w czasie rzeczywistym co też jest ich dużą zaletą.

W sekcji raportów biznesowych możemy stworzyć wiele wykresów i różnorodnych dashboardów, które udostępnimy klientom lub współpracownikom. Możemy to zrobić za pomocą linku lub funkcji cyklicznego przesyłania raportu na maila. Istnieje możliwość ustawienia harmonogramu wysyłki, aby mieć pewność, że odbiorca zawsze dostanie najświeższe dane bez konieczności naszej ingerencji w raport.

Poniżej klika przykładowych screenów z raportów.

3. Strategie ustalania stawek

Strategie ustalania stawek w Search Ads 360 wykorzystują Machine Learning do analizy skuteczności kampanii w czasie rzeczywistym. Automatycznie dostosowują stawki za kliknięcie dla słów kluczowych w taki sposób, aby poprawić wydajność kampanii i osiągnąć postawiony w strategii cel. Obecnie możemy ustawić optymalizację stawek pod:

 • konwersje
 • przychód
 • udział w wyświetleniach

Jednocześnie od niedawna mamy również dostęp do powiązanego ze strategią narzędzia jakim jest przewidywanie skuteczności strategii ustalania stawek. Kiedy w naszej strategii osiągniemy wyjściowy docelowy cel skuteczności możemy następnie użyć prognozy strategii określania stawek. Dzięki temu zobaczymy w jaki sposób niewielkie zmiany w kampaniach mogą wpłynąć na koszty i konwersje. Prognozy wykorzystują dane historyczne w istniejących strategiach ustalania stawek, by pokazać:

 • Cel potrzebny do osiągnięcia konkretnego zakresu konwersji. Jeśli wiemy, ile konwersji tygodniowo chcemy zdobywać, możemy sprawdzić, jaka wartość docelowa CPA, ERS lub ROAS prawdopodobnie pozwoli to osiągnąć.
 • Wyniki strategii ustalania stawek przy ustalonych tygodniowych wydatkach.
 • Zmiany kosztów i liczby konwersji przy zmianach CPA, ERS lub ROA.

Źródło: https://support.google.com/searchads/answer/4552409?hl=pl

Prognozy wykorzystują dane z ostatnich 7 dni i zakładają, że następny tydzień będzie wyglądał podobnie. Zaleca się, aby przy prognozowaniu nie wprowadzać dużych, gwałtownych zmian. Skuteczniejszą metodą będzie wprowadzanie małych zmian i sprawdzanie prognozy po kilku dniach.

Search Ads 360 może prognozować wyniki dla poniższych rodzajów strategii ustalania stawek i warunków:

 • Cele: Konwersje lub Przychody
 • Wartości docelowe: CPA, ERS lub ROAS
 • Typy wyszukiwarek i kampanii: ręczne i produktowe kampanie Google Ads oraz ręczne kampanie Microsoft Advertising.

Jeszcze jedną nowością w zakresie strategii, o której warto wspomnieć jest możliwość ustalania stawek w czasie aukcji. Obecnie jest ona dostępna tylko dla wybranych reklamodawców. Jeżeli chcemy ją przetestować powinniśmy zgłosić się do menedżera agencji lub reklamodawcy z prośbą o przyznanie nam takiej możliwości. Warto też pamiętać, że ustalanie stawek w czasie aukcji odnosi się tylko do kampanii Google Ads.

Jak to działa? Standardowo strategie ustalania stawek Search Ads 360 analizują skuteczność kampanii w swoim portfolio mniej więcej co sześć godzin. Natomiast strategia ustalania stawek w czasie aukcji Google Ads analizuje różne sygnały w czasie rzeczywistym. Ta opcja w sposób inteligentny analizuje sygnały kontekstowe podczas aukcji takie jak urządzenie, typ przeglądarki, lokalizacja, pora dnia, lista remarketingowa i inne, aby ustalić stawki w ramach kierowania naszych reklam. Celem tej strategii jest wyświetlanie reklam na najlepszej pozycji i maksymalizowanie ich skuteczności.

4. Modelowanie atrybucji

Jeszcze do niedawna zarówno w Google Ads jak i Search Ads 360 domyślnie wszystkie konwersje były przypisywanie ostatniemu kliknięciu, po którym klient trafił na stronę i zrealizował cel konwersji (last click). Jednak to podejście nie jest wcale najlepsze. Po przeanalizowaniu wszystkich interakcji użytkownika z reklamą na jego ścieżce konwersji, może okazać się, że np. niektóre typy słów kluczowych czy typy reklam ( jak displayowe czy kliknięcia w reklamy produktowe) mogą odgrywać znacznie większą rolę w pozyskiwaniu konwersji niż by to wynikało z modelu atrybucji opartego o ostatnie kliknięcie. Stąd też większość reklamodawców przeszła lub ma zamiar przejść na inne modele atrybucji.

Jedną z najciekawszych opcji dostępnych w Search Ads 360 jest możliwość tworzenia własnego modelu atrybucji opartego o dane. Możemy tworzyć wiele modeli w zależności od celu jaki stawiamy wybranej grupie kampanii, grup reklam czy słów kluczowych. Załóżmy, że na koncie mamy dwie aktywności Floodlight, w takiej sytuacji możemy stworzyć więcej niż jeden model atrybucji np. model dla ścieżki „Zakup” oraz model dla ścieżki „Newsletter”. Do utworzenia modelu DDA potrzebujemy 15 000 kliknięć i 600 konwersji Floodlight w ciągu ostatnich 30 dni, co ważne podczas badania ścieżek konwersji model atrybucji oparty na danych w Search Ads 360 analizuje kliknięcia z wielu kanałów, a nie jak Google Ads – tylko z wyszukiwarki Google. Search Ads 360 bierze pod uwagę kliknięcia:

 • płatnych wyników wyszukiwania
 • płatnych reklam społecznościowych
 • w sieci reklamowej Google, jeśli Search Ads 360 zarządza kampanią Google Ads w sieci reklamowej, a reklama jest kierowana na słowa kluczowe lub inne elementy śledzone przez Search Ads 360 za pomocą zastępczych słów kluczowych
 • reklam displayowych, jeśli reklamodawca korzysta z Campaign Managera i typowego zestawu aktywności Floodlight, by śledzić konwersje zarówno z płatnych wyników wyszukiwania, jak i z reklam displayowych
 • bezpłatnych wyników wyszukiwania, jeśli reklamodawca korzysta z raportów o bezpłatnych wynikach wyszukiwania w Search Ads 360 i jeśli wybierzesz opcję „atrybucja równomierna”.

5. Mierzenie konwersji offline

Ta opcja powinna zainteresować reklamodawców, dla których mierzenie konwersji zaczyna się online a kończy offline. Oczywiście konwersje online są rejestrowane automatycznie dzięki kodom śledzącym Floodlight wpiętym w odpowiednie miejsca na stronie. Jednak obecnie Search Ads 360 daje nam również możliwość udostępniania danych o naszych konwersjach offline. Możemy je samodzielnie przesyłać na trzy sposoby:

 • w arkuszu zbiorczym
 • przez interfejs API Search Ads 360
 • przesyłanie przez interfejs API Campaign Managera.

Przesyłanie w arkuszu zbiorczym może być zadaniem żmudnym, dodatkowo konwersje offline na potrzeby wyszukiwarek społecznościowych i wyszukiwarek ze śledzeniem automatycznym można przesłać tylko z interfejsu API konwersji Search Ads 360, dlatego warto rozważyć właśnie tą formę przesyłania danych. Potrzebujemy do tego systemu komputerowego do przechowywania danych o konwersjach, a także programu, który będzie automatycznie przesyłał takie dane przez interfejs API usługi Search Ads 360. Pod tym linkiem można znaleźć specyfikację do takiego programu. Do jego stworzenia z pewnością potrzebna będzie pomoc programisty komputerowego, który zna język programowania zgodny ze standardem REST lub podobnym. Gdybyście potrzebowali pomocy w stworzeniu takiego programu AdPeak służy pomocą 😊.

6. Zarządzanie budżetem Search Ads 360

Jest to kolejna funkcja, która pojawiła się w tym roku. Dzięki niej możemy planować i zarządzać budżetami kampanii, a także generować raporty. Z zarządzania budżetem warto korzystać, aby mieć większą kontrolę nad wydatkami i lepiej analizować skuteczność kampanii. Możemy użyć tej funkcji, aby utworzyć plan budżetu, z określeniem celu jaki chcemy osiągnąć, określić w jakich ramach czasowych chcemy go osiągnąć i ile chcemy na osiągniecie tego celu wydać. Następnie Search Ads 360 wykorzysta dane historyczne do oszacowania wydatków i wydajności oraz prześledzi kampanie w oparciu o te prognozy, aby w razie potrzeby dostosować stawki w celu utrzymania budżetu.

Możemy tworzyć wiele budżetów w oparciu o różne cele i grupować w nich odpowiednie kampanie. Powinniśmy jednak pamiętać, że każda kampania może być przypisana tylko do jednego budżetu.

Źródło: https://support.google.com/searchads/answer/7073010?hl=pl

7. Zarządzanie asortymentem

Funkcja ta umożliwia generowanie m.in. kampanii, grup reklam, reklam tekstowych czy słów kluczowych korzystając z pliku danych o asortymencie. Warto ją wykorzystać kiedy chcemy reklamować usługi lub produkty, których ceny, dostępność czy inne parametry często się zmieniają. Możemy np. tworzyć reklamy tekstowe dla produktów z naszego asortymentu, które będą zawierały zawsze aktualną informację o jego cenie. Oczywiście informacja o cenie będzie się zaciągała automatycznie z pliku danych o asortymencie. Więcej o tym typie kampanii, a także o tym jak je tworzyć przeczytać można tutaj.

Podsumowanie

Search Ads 360 oferuje wiele korzyści, a główną z nich jest dostęp z jednego miejsca do kampanii zarządzanych na wielu kontach. Skraca to czas optymalizacji kampanii, poprawia wydajność, a także pozwala dokładniej analizować dane i wyciągać bardziej trafne wnioski. Zarządzanie kampaniami za pomocą Search Ads 360 oznacza też dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji, których Google Ads na razie nam nie oferuje.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosy, średnia ocena: 5,00)
Loading...
Image Description

W AdPeak na stanowisku SEM Expert. Kampaniami Google Ads zajmuje się od 7 lat. Pracowała z największymi klientami na rynku, przez 6 lat z powodzeniem rozwijała klienta z branży FMCG. Prywatnie szuka złotego środka pomiędzy wyzwaniami dnia codziennego a życiem zgodnie z filozofią slow life. Uwielbia książki, kawę i weekendowe wypady na Mazury.