Video na Facebooku

Image Description
Grzegorz Kowalczyk
pon. 26.11.2018

Video na Facebooku

Reklamy video to obecnie najpopularniejszy format reklamowy na Facebooku. Wyróżniają się one w zalewie treści publikowanych w social media, generują najwięcej interakcji, a także są doskonałym narzędziem remarketingowym. W tym artykule chciałbym przedstawić Wam zarówno sferę techniczną związaną z samym procesem tworzenia kampanii obsługujących reklamy video na Facebooku, jak również najlepsze praktyki umożliwiające zrealizowanie celów biznesowych.

Jak stworzyć kampanię pod reklamę video?

Cele kampanii dla reklam video

Reklamę video można stosować w kampaniach o wielu różnych celach, do których należą:

 • Rozpoznawalność marki
 • Zasięg
 • Instalacje aplikacji
 • Ruch
 • Aktywność
 • Pozyskiwanie kontaktów
 • Wiadomości
 • Wyświetlenia filmu
 • Konwersje
 • Wizyty w firmie

Najlepsze zastosowanie ma ona jednak w przypadku dwóch celów: Wyświetlenia filmu oraz Rozpoznawalność marki. Omówmy zatem proces tworzenia kampanii na przykładzie celu Wyświetlenia filmu.

Tworzenie kampanii

W naszym koncie biznesowym, wybieramy z listy z menu głównego (klikając w lewym górnym rogu ikonkę z trzema liniami) pozycję „Menedżer reklam”.

video w social media

Następnie klikamy przycisk „Utwórz” i wybieramy cel reklamy.

video na facebooku

Tworzenie zestawu reklam

Następnie przechodzimy do zestawu reklam, gdzie ustawiamy targetowanie, umiejscowienia oraz budżet i harmonogram. Chciałbym tutaj zatrzymać się na kwestii umiejscowień, ponieważ od wymiarów filmu zależy, gdzie będzie się on wyświetlał poprawnie. Wertykalne filmy będą optymalne dla mobile, jednak na desktopie Facebook, by zachować proporcje, zastosuje mało estetyczne, pionowe paski po bokach. W takim przypadku rozwiązaniem może być wybranie z listy Typy urządzeń jedynie opcji „Telefon komórkowy”.

placement

Rekomendowane proporcje video

Horyzontalne video na Facebooku jest obecnie odradzane, ponieważ zdecydowana większość odtworzeń video pochodzi z mobile. Wymagałoby to od użytkowników przestawienia telefonu w pozycję poziomą, a wg badań posiadacze smartfonów trzymają je pionowo nawet przez 98% czasu. W takim wypadku promocja horyzontalnego video na mobile wydaje się, mówiąc najdelikatniej, ryzykowna i mało efektywna.

Oczywiście zawsze można stworzyć film w dwóch różnych wymiarach i emitować go oddzielnie na mobile i na desktopie. Wiąże się to jednak z większym nakładem pracy, a także wyższymi kosztami samej reklamy.

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest wymiar kwadratowy. Film w tych proporcjach prawidłowo wygląda na desktopie, za to na mobile zajmuje znacznie większy obszar ekranu, niż horyzontalne video. Taki wymiar dobrze sprawdza się także w aktualnościach na Instagramie.

Odrębny placement, pod który również warto tworzyć video, to Instagram Stories.  W takim wypadku optymalne będą wymiary 9:16, 1080×1920 pikseli.

Video in-stream

Ciekawą opcję, którą warto rozważyć, stanowią wideo typu in-stream. Można je wybrać z listy umiejscowień.

Filmy w Social Media

Wyświetlają się one w trakcie trwania innego filmu i trwają 5-15s. Ważne więc, żeby odpowiednio dostosować długość video, jeśli zależy nam na emisji w tym placemencie. Co warte zaznaczenia, umiejscowienie to nie może być stosowane oddzielnie, a jedynie w połączeniu z Aktualnościami.

Budżet i harmonogram

W obszarze Budżet i harmonogram klikając w „Pokaż opcje zaawansowane” wyświetli nam się możliwość wyboru optymalizacji pod kątem wyświetleń reklamy. W zależności od naszego celu biznesowego możemy tu wybrać trzy opcje:

 • całkowite odtworzenia – optymalizacja pod całkowite odtworzenia filmów trwających 15 sekund lub krócej, a w przypadku dłuższych filmów pod odtworzenia przez co najmniej 15 sekund (tzw. opcja ThruPlay)
 • 10-sekundowe wyświetlenia filmu – optymalizacja pod wyświetlenia filmu trwające przynajmniej 10 sekund
 • 2-sekundowe ciągłe wyświetlenia filmu – optymalizacja pod wyświetlenia filmu trwające nieprzerwanie przez przynajmniej 2 sekundy

optymalizacja wyświetleń filmu

Możemy również ustawić automatyczny lub manualny bid (Strategia składania ofert), wybrać kiedy mają naliczać się opłaty (za Wyświetlenie czy za Wyświetlenie filmu przez 10 sekund), jak ma wyglądać Harmonogram wyświetlania reklam oraz Typ wyświetlania (Standardowe/Przyspieszone).

bid

Tworzenie reklamy

Po wybraniu preferowanych ustawień, możemy następnie przejść na poziom Reklamy.

Rozpoczynamy od wyboru, czy chcemy utworzyć reklamę, czy użyć istniejącego posta. Następnie wybieramy stronę na Facebooku i/lub Instagramie, z której ma być promowany nasz post. Jeśli zdecydowaliśmy się na użycie istniejącego posta, wybieramy go z listy, a jeśli tworzymy nowy, ustalamy, czy wolimy Pojedynczy film, czy też Pokaz slajdów. Nowością jest tutaj możliwość dodania materiału błyskawicznego, czyli pełnoekranowej, mobilnej strony docelowej otwierającej się błyskawicznie, gdy ktoś zareaguje na reklamę.

format reklamowy video na facebooku

Następnie przesyłamy film, wybieramy go z biblioteki lub używamy szablonu.

Dodawanie filmu video na facebooku

Do zakończenia tworzenia reklamy video wystarczyłoby już w zasadzie uzupełnić tylko pole Tekst, ale zdecydowanie rekomenduję tutaj dodanie jeszcze adresu URL z adekwatnym CTA (pole Wezwanie do działania) oraz nagłówka i opisu linku. Dzięki temu przy okazji wyświetleń filmu, zbudujemy także ruch na stronie docelowej.

reklama video na facebooku

Remarketing

Dodatkową, bardzo wartościową korzyścią wynikającą z używania reklam video na Facebooku, jest możliwość tworzenia grup remarketingowych złożonych z osób, które miały styczność z naszym filmem. W tym celu z menu głównego wybieramy pozycję „Grupy odbiorców”.

niestandardowa grupy odbiorców

Następnie klikamy przycisk „Utwórz grupę odbiorców” i wybieramy „Grupy niestandardowych odbiorców”.

Remarketing

Kolejnym krokiem jest wybranie pozycji Aktywność, a następnie Film.

Aktywność pod postem

Obejrzenia filmu

Po przejściu do kolejnego okienka w polu Aktywność klikając przycisk Przeglądaj, wybieramy typ aktywności, na której nam zależy. Z rozwijanej listy możemy tutaj wybrać osoby, które obejrzały określony fragment filmu mierzony w czasie lub części video.

Grupy odbiorców

Następnie wybieramy filmy, na których podstawie chcemy utworzyć grupę odbiorców.

Grupa remarketingowa

Kolejny krok stanowi liczba dni, które upłynęły od zapoznania się użytkowników z materiałem. Po ich upłynięciu osoby te zostaną usunięte z grupy odbiorców, chyba, że w międzyczasie ponownie zainteresują się naszym video. Ostatni krok to wpisanie nazwy grupy odbiorców i gotowe!

Tak utworzoną grupę możemy potem wykorzystać przy targetowaniu kolejnych materiałów, np. reklam przekierowujących na nasz landing page. Dzięki temu, że trafiamy do osób, które obejrzały już nasze video, możemy potencjalnie liczyć na wyższy CTR, czyli stosunek kliknięcia w reklamę do ilości jej odsłon. Mówiąc inaczej, zwiększymy szansę, że wyświetlenie się reklamy będzie wiązać się z przejściem na naszą stronę docelową oraz, co również ważne, że sesje te będą głębsze i lepsze jakościowo.

Najlepsze praktyki

Na koniec chciałbym jeszcze napisać kilka słów o najlepszych praktykach, które spowodują, że nasze video na Facebooku będzie miało potencjalnie wyższe zainteresowanie, co przełoży się też bezpośrednio na liczebność grupy, którą będziemy później mogli wykorzystać w celach remarketingowych.

W obecnych czasach zdecydowana większość wyświetleń pochodzi z segmentu mobile, ważne więc, by tworzyć filmy mobile-friendly. Najlepiej więc unikać wymiarów horyzontalnych i skupić się na wertykalnych lub kwadratowych. Wynika to z faktu, że większość osób trzyma urządzenie mobilne pionowo i dzięki temu reklamy będą zajmować większą powierzchnię ekranu.

Istotne również, żeby filmy te były możliwie krótkie, najlepiej żeby nie przekraczały 15s.

Nasze video powinno szybko przyciągać uwagę odbiorcy. Rekomendowane jest, żeby logo marki, a  nawet konkretny produkt, pojawiły się w pierwszych 3 sekundach filmu, a efektowne fragmenty umieszczone były już od samego początku.

Koniecznie użyj napisów, żeby odbiorcy mogli obejrzeć Twój film także przy wyłączonym dźwięku.

Podsumowanie

Reklamy video na Facebooku mają ogromny potencjał i mogą realnie przyczynić się do osiągnięcia celów biznesowych. Spore zainteresowanie nimi wymaga jednak, by wyróżniały się one na tle konkurencji. Garść najlepszych praktyk wspomnianych wyżej to zaledwie początek, reszta zależy już od kreatywności i pomysłu na atrakcyjne przekazanie treści naszej grupie docelowej. Ważne jednak, by uniknąć fundamentalnych błędów, które już na starcie mogą przekreślić szanse nawet najlepiej zrealizowanego filmu. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi rozpoczniecie przepełnioną sukcesami przygodę z reklamami video na Facebooku. Powodzenia!

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (8 głosy, średnia ocena: 4,50)
Loading...
Image Description

Mam na imię Grzesiek, w branży marketingu internetowego pracuję od lutego 2016 roku. W trakcie mojej kariery zawodowej pracowałem w GroupM, Deloitte Digital CE, Digital Resolution (część grupy OMD) oraz w Grupie Domodi. Przez cały ten okres zdobywałem doświadczenie w obszarze Social Ads. Aktualnie mieszkam w Warszawie i pracuję w AdPeak, gdzie rozwijam się bardziej w obszarze Google Ads, nie tracąc jednak nadal kontaktu z reklamami socialowymi.