Google CSS – zakupy przez usługę porównywania cen

Image Description
Martyna Drażba
czw. 01.08.2019

Wstęp

Reklamodawcy, którzy zajmują się sprzedażą swoich produktów w internecie, ochoczo korzystają z dobrodziejstw, jakie oferuje im platforma Google. Jedną z najbardziej zachwalanych usług, która w znacznym stopniu wpływa na zwiększenie przychodów przedsiębiorców, są Zakupy Google. Pisaliśmy o niej szczegółowo tutaj. Tym razem chcielibyśmy omówić kwestię Google CSS, która daje możliwość reklamowania towarów przez porównywanie cen, nie zaś przez Zakupy Google. Co kryje się pod tą nazwą i jak wykorzystać Google CSS do podkręcenia sprzedaży? Postaramy się przybliżyć temat w tym artykule.

Czym jest Google CSS?

Google CSS (Comparison Shopping Services) powstało w skutek wymuszenia przez Komisję Europejską udostępnienia przestrzeni zakupowej Google także innym wydawcom. Zabieg ten miał na celu ograniczyć faworyzowanie własnych propozycji porównywania cen w ramach osobistej wyszukiwarki. Dzięki temu pozostałe porównywarki cen mogły śmiało zacząć reklamować artykuły swoich partnerów na tych samych warunkach.

Usługi porównywania cen, bo tym właśnie jest CSS, stanowią strony, które nie zajmują się bezpośrednią sprzedażą produktów. Zbierają one jedynie produkty oferowane przez inne podmioty, a następnie umieszczają je w swojej witrynie. Na polskim rynku w ramach Google CSS możemy wyróżnić między innymi takie witryny, jak Shoptail, Domodi, czy Shopello. Pełna lista Comparison Shopping Partners znajduje się tutaj. Warto zaznaczyć, iż usługa porównywania cen prezentuje reklamy produktowe z upoważnienia sprzedawców jedynie w tych krajach, które należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także w Szwajcarii.

google css

Google CSS w praktyce

Jak działa Google CSS?

Reklamy, które tworzone są w ramach porównywania cen, mogą wyświetlić się na ogólnej stronie wyników wyszukiwania Google. Stawki ustala Google w imieniu osób, które sprzedają swoje produkty korzystając z Zakupów Google. Cały proces odbywa się zatem identycznie, jak w przypadku każdej innej usługi porównania cen.

Sprzedawcy mają kilka możliwości, by prezentować swoje reklamy produktowe. Mogą przesłać dane o produktach do Zakupów Google lub innej usługi porównywania cen. Kolejną opcją jest korzystanie z wielu takich usług jednocześnie. Usługi porównywania cen zobowiązane są do tworzenia osobnych kont Merchant Center dla każdego sprzedawcy, w imieniu którego będą promować produkty. Odrębne konta Merchant Center dają możliwość przesłania danych o stanie asortymentu danego sprzedawcy. Po wykonaniu tej czynności, wybrana usługa porównywania cen może uruchomić kampanię produktową w imieniu swojego klienta.

Warto zaznaczyć, iż konieczne jest, aby wszystkie kampanie były zgodne z zasadami reklam produktowych. Muszą one być zgodne także z wymaganiami związanymi z danymi produktów. Ważne, by każda reklama kierowała potencjalnego klienta na stronę docelową sprzedawcy, to znaczy tam, gdzie możliwy jest zakup reklamowanego produktu.

Co oznacza Google CSS dla użytkownika?

Z perspektywy użytkownika CSS wprowadził niewielkie zmiany w zakupach. Jedyną różnicą jest to, iż możemy zobaczyć, kto oferuje poszukiwany przedmiot (na drugiej grafice poniżej widzimy zarówno Shoptail, jak i Google). Gdy potencjalny klient kliknie w wybraną reklamę, przekieruje go ona bezpośrednio do strony produktu. To samo działo się wcześniej w przypadku standardowych reklam w Zakupach Google. Jeżeli natomiast internauta chciałby przenieść się do witryny porównywarki, wystarczy, że kliknie w zaznaczony na pomarańczowo link. Wcześniej wyglądało to w ten sposób, że przedmioty oferował jedynie Google (pierwsza grafika).

google css

google css

Google CSS – najważniejsze informacje

Reklamowanie produktów w ramach Google CSS jest stosunkowo nową usługą, stąd też pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Warto więc wyjaśnić kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, reklamy produktowe, które ukazują się na ogólnej stronie wyników wyszukiwania Google, muszą być stworzone w ramach usługi porównywania cen. Mogą to być zarówno Zakupy Google, jak i inna dowolna usługa, czy też kilka usług równocześnie. Google pobiera opłatę za kliknięcie w reklamę. Jeżeli zaś chodzi o model rozliczania się danej usługi ze sprzedawcą, każda usługa doprecyzowuje go indywidualnie. Przykładowo, Zakupy Google pobierają od sprzedawców opłaty w ramach modelu CPC.

Jeżeli sprzedawca zdecyduje się korzystać z wielu usług w tym samym czasie, nie musi martwić się o to, iż jego produkty będą wyświetlać się kilka razy obok siebie. Jeśli reklama danego produktu pochodząca od jednego sprzedawcy została przesłana kilkukrotnie w ramach odrębnych usług porównywania cen, produkt zostanie wyświetlony jedynie raz w jednostce reklamowej. Oznacza to, iż jeden sprzedawca nie konkuruje sam ze sobą. Nieidentyczne produkty pochodzące od tego samego sprzedawcy mogą ukazać się w tej samej jednostce reklamowej w ramach kilku usług porównywania cen. Wyobraźmy sobie taki scenariusz, w którym sprzedawca handluje kurtkami. Gdy użytkownik wyszukuje kurtkę zimową, jeden model może pojawić się jako reklama pochodząca z usługi porównywania cen A, natomiast inny model ukaże się z usługi porównywania cen B.

Co oznacza Google CSS dla sprzedawcy?

Reklamowanie produktów w ramach usługi porównywania cen przynosi sporo korzyści. Przede wszystkim, reklamy, które emituje CSS, są tańsze. Przy jednakowych stawkach mogę zebrać znacznie więcej ruchu. Dlaczego tak się dzieje? Otóż jednym z wymagań Komisji Europejskiej było to, aby Zakupy Google same zapewniły swoją rentowność. Stąd przed tym, jak oferta sprzedawcy zostanie złożona na aukcji, Google odejmuje określony procent marży. Co to tak naprawdę oznacza? Gdy decydujesz się na promowanie produktów przez Zakupy Google i określisz koszt kliknięcia na poziomie 0,30 zł, będziesz brał udział w aukcji z kwotą niższą. Zostanie ona pomniejszona o marżę. Ta sama stawka będzie rzeczywistą kwotą uwzględnioną w aukcji w ramach innej usługi porównywania cen. Podsumowując, ustalając tę samą stawkę w przypadku Zakupów Google, jak i innych CSS, to pozostałe usługi porównywania cen mają przewagę w aukcji.

Jeżeli chodzi o pozostałe korzyści, sprzedawca, który decyduje się korzystać z innej usługi porównywania cen niż Zakupy Google, ma możliwość przekazać komuś zarządzanie jego feedem produktowym. To doskonała opcja, jeżeli ktoś nie ma czasu dopracowywać w najmniejszych szczegółach swój plik produktowy. Często zdarza się, iż porównywarka cenowa zajmie się tą czynnością za nas.

Co więcej, każdy CSS może oferować różne modele rozliczeń ze sprzedawcą. Obowiązuje tu dowolność. Zakupy Google natomiast preferują rozliczanie się w modelu CPC, o czym wspomniałam już wcześniej.

Niewątpliwą korzyścią, jaką można osiągnąć z korzystania z wielu usług porównywania cen, jest zwiększony ruch na stronie.

Praktyczne Porady

W każdej chwili możesz sprawdzić, jakie usługi porównywania cen zajmują się reklamowaniem produktów w Twoim imieniu. Wystarczy zalogować się na konto Merchant Center. Następnie wybierz „Reklamy produktowe” po lewej stronie menu, przejdź do „Konfiguracji”. Po wykonaniu tych kroków ukaże Ci się panel, gdzie widoczne będą wszystkie usługi porównywania cen, które reklamują produkty z Twojej witryny.

google css

Jeśli zastanawiasz się, która usługa porównywania cen będzie najlepsza dla Twojego biznesu, możesz to przetestować i wybrać kilka usług równocześnie. Pamiętaj przy tym, że wszystkie usługi porównywania cen, w tym również Zakupy Google, dają te same możliwości promowania Twoich produktów w Google. Wyniki pojawią się na ogólnych stronach wyników wyszukiwania, przy czym żadna przestrzeń reklamowa nie jest dedykowana konkretnej usłudze.

W jaki sposób wybrać najlepszą dla siebie usługę porównywania cen? Miej na względzie fakt, iż różne usługi mogą oferować Ci inne korzyści. To, jaką usługę wybierzesz, wpływa na generowaną liczbę wizyt na Twojej stronie. Liczba ta zależy zarówno od stawek, budżetu, jak również tego, czy dana kampania jest wstrzymana lub uruchomiona ponownie. Co ważne, niektóre usługi porównywania cen dają możliwość swoim klientom, aby mogli samodzielnie kontrolować kampanię w swoim interfejsie. Najlepszym sposobem na to, by dowiedzieć się, co dokładnie świadczy dana usługa, jest skontaktowanie się z nią w celu pozyskania szczegółowych informacji. Dane kontaktowe znajdziesz w panelu konta Merchant Center. Jeżeli chciałbyś rozpocząć lub zakończyć współpracę z daną usługą, możesz bez problemu to zrobić w panelu Merchant Center. Pamiętaj przy tym, iż czas przetwarzania Twojej rezygnacji może wynieść nawet do 24 h.

Podsumowanie

Google CSS to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą obniżyć nieco swoje wydatki. Korzystanie z innych usług porównywania cen niż Zakupy Google ma sens zwłaszcza wtedy, gdy stawki za reklamy produktowe rosną dynamicznie. Obniżka tych cen o marżę może pozytywnie wpłynąć na poprawę wyników sprzedawcy. Do pozostałych korzyści warto zaliczyć również znaczny wzrost ruchu na stronie, co może zagwarantować korzystanie z kilku usług porównywania cen jednocześnie. Warto zatem poszukać najlepszego rozwiązania dla swojej firmy i przetestować, która usługa sprawdzi się najlepiej w przypadku konkretnego biznesu. Każdy przypadek trzeba bowiem analizować indywidualnie.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (9 głosy, średnia ocena: 5,00)
Loading...
Image Description

Moja przygoda z marketingiem internetowym zaczęła się dosyć niedawno, jednak już zdążyliśmy się zaprzyjaźnić. Może dlatego, że jestem sympatyczna... albo marketing jest taki fajny. W pracy zamieniam się w Performance Specialist, ponieważ zajmuję się prowadzeniem kampanii zarówno w Google Ads, jak i w mediach społecznościowych. Uważam, że wszystkie branże są interesujące i w każdej da się wprowadzić ciekawe rozwiązania. W wolnym czasie lubię zwiedzać świat z porządnym kryminałem w ręku, zajadać się pizzą i otaczać ludźmi z dobrym poczuciem humoru!