Kampania brandowa w Google Ads – 5 zalet

Image Description
Kamil Tymoniuk
pon. 28.10.2019

Zapewne niejednokrotnie większość właścicieli firm i marketerów zastawiała się nad tym, czy kampania brandowa jest im właściwie potrzebna. Często można spotkać się z przekonaniem, że reklamy na brand własny nie są potrzebne, ponieważ nasza marka jest już obecna w wynikach organicznych. W tym artykule postaram się przybliżyć główne zalety kampanii brandowych w Google Ads.

Czym jest kampania brandowa w wyszukiwarce Google?

Na wstępie warto odpowiedzieć na pytanie, co tak właściwie oznacza reklamowanie się na własny brand? Otóż można to wytłumaczyć w bardzo prosty sposób. Brand jest tutaj rozumiany jako własna marka, firma czy też adres strony internetowej. Efektem tego typu kampanii jest sytuacja, w której po wpisaniu nazwy firmy w wyszukiwarce powinna nam się wyświetlić u góry strony reklama, która dotyczy naszej witryny.

kampania brandowa - przykład

Opis: Przykład reklamy brandowej marki McDonald’s

Powyżej znajduje się przykład reklamy brandowej w wykonaniu firmy McDonald’s. Na samej górze wyszukiwarki widnieje wyłącznie reklama tej marki, natomiast poniżej są już wyniki organiczne dotyczące brandu.

Poniżej możemy zobaczyć, jak wygląda sytuacja, w której to inna marka udanie reklamuje się na brand swojej konkurencji. Właściwa strona, której szukał potencjalny klient, znajduje się dopiero na drugiej pozycji płatnych wyników wyszukiwania.

kampania brandowa - przykład wykorzystania przez konkurencję

Opis: Przykład reklamy brandowej konkurencji

Kampania brandowa – 5 powodów, dla których warto korzystać

1. Obrona przed konkurencją

Kierowanie reklam przez konkurencyjne firmy na słowa kluczowe naszej marki jest powszechnym zjawiskiem i w pełni zgodne z prawem. Takie działania mają na celu wyświetlanie się ponad wynikami organicznymi. Ich zadaniem jest skierowanie części ruchu na swoją stronę i przejęcie potencjalnych klientów innych marek. Kampania brandowa stanowi świetną obronę przed takimi działaniami. System Google Ads podczas aukcji uwzględnia trafność reklamy i powiązanych słów kluczowych ze stroną docelową w witrynie. Dlatego w zdecydowanej większości przypadków mamy pewność wygrania aukcji z naszą konkurencją. Jeżeli jednak konkurent zdecyduje się zawalczyć o pierwszą pozycję, to będzie musiał zdecydowanie zwiększyć swoje stawki. Nawet w takim przypadku nie ma pewności wygranej.

W poniższym przykładzie można zauważyć, że po wpisaniu do wyszukiwarki frazy świat herbat w płatnych wynikach wyszukiwania znajduje się wyłącznie reklama konkurencji. Dopiero w wynikach organicznych można znaleźć odnośnik do strony docelowej marki. Jest to przykład, w którym inne firmy reklamują się na słowa kluczowe swojego konkurenta. W takim przypadku brak uruchomienia kampanii na brand własny może skutkować utratą części potencjalnych klientów, którzy w pierwszej kolejności mogą odwiedzić witrynę innej firmy.

przykład braku kampanii brandowej

Opis: Przykład braku kampanii brandowej

2. Niskie koszty

Charakterystyczną cechą kampanii brandowych jest generowanie przez nie bardzo niskich kosztów. Wysokość poniesionych wydatków w dużej mierze jest silnie uzależnione od tego, jak bardzo popularna jest nasza marka oraz jak często jej nazwa jest wyszukiwana. Zazwyczaj średni CPC takiej kampanii oscyluje w granicach kilku-kilkunastu groszy. Przeważnie w ciągu miesiąca całość kosztów takiej kampanii nie przekracza kilku procent całości budżetu dostępnego na koncie. Dla małych i średnich firm ten wydatek ogranicza się do kilku złotych dziennie. Jest to spowodowane tym, iż słowami kluczowymi są tutaj frazy związane ściśle z nazwą marki, firmy bądź sklepu. Natomiast nasza konkurencja nie może stosować takich słów w tekstach swoich reklam, tak więc ponosi kilkukrotnie większe koszty związane z interakcją z taką reklamę.   

koszty kampanii brandowej

Opis: Przykład miesięcznego kosztu kampanii brandowej średniego sklepu internetowego

W skali miesiąca kampania brandowa wygenerowała koszt w wysokości 255,50 zł, co daje nam 8,52 zł dziennie. Tymczasem średni koszt kliknięcia takiej reklamy wyniósł tylko 0,09 zł, a więc jest to naprawdę mało. 

3. Większa widoczność

Kolejną zaletą takiej formy reklamy jest to, że za jej pomocą jesteśmy w stanie zdominować wyniki wyszukiwania. Widoczność marki zarówno w wynikach płatnych, jak i organicznych znacząco wpływa na rzetelny odbiór marki przez potencjalnych klientów.

Dzięki zastosowaniu dodatkowych rozszerzeń w reklamie jesteśmy w stanie przekazać jeszcze większą liczbę uzupełniających informacji. Dzięki dodaniu pomocniczych wiadomości możemy poinformować klientów m.in. o obowiązujących promocjach, lokalizacji firmy, oferowanych usługach i produktach czy też o wielu innych wiadomościach związanych z brandem. Więcej na temat dodawania rozszerzeń możesz przeczytać tutaj.

Zastosowanie wielu rozszerzeń w kampanii brandowej spowoduje, że cały ekran będzie zajęty poprzez treści związane z marką. Klient, który chce przejść do kolejnych wyników wyszukiwania, musi przewinąć stronę do dołu. Jeżeli komunikat zawarty w reklamie będzie atrakcyjny z punktu widzenia potencjalnego klienta, ten prawdopodobnie skorzysta z naszej oferty.

Poniżej znajduje się przykład, który bardzo dobrze obrazuje tę zaletę. Po wpisaniu frazy Empik w wyszukiwarce Google zauważamy, że cały ekran jest pokryty informacjami na temat tej marki.  

kampania brandowa w wynikach wyszukiwania

Opis: Przykład wyników wyszukiwania z kampanią brandową

4. Kierowanie na konkretne podstrony

Podczas tworzenia tekstów reklamowych na potrzeby kampanii brandowej mamy bardzo dużą swobodę w kierowaniu i redagowaniu ich treści. Cechuje je duża elastyczność, w każdej chwili możemy je zmienić i dostosować do naszej obecnej sytuacji i potrzeb.

W wynikach organicznych na zapytanie brandowe przeważnie pojawia się strona główna, rzadziej podstrona „o nas”. W przypadku linków sponsorowanych mamy możliwość wyboru konkretnej podstrony, na którą chcemy odesłać potencjalnych klientów. Użytkownik podejmujący interakcję z reklamą może zostać odesłany bezpośrednio do witryny z promocyjnymi produktami, nową kolekcją, czy też do zakładki z aktualnościami związanymi z marką. Odsyłając klientów na konkretną stronę docelową zawierającą odpowiednie treści i call to action, zwiększamy szanse na podjęcie przez nich konwersji.

5. Możliwość przeprowadzania testów

Prawdopodobnie niejednokrotnie spotkałeś się z sytuacją, że stworzony przez Ciebie tekst reklamowy nie przynosił oczekiwanych rezultatów. Godną uwagi jest możliwość przeprowadzania testów porównawczych A/B. Pozwalają one mierzyć wyniki odnośnie preferencji klientów dotyczących prowadzonych działań przez naszą markę.

W przypadku kampanii na brand własny możemy stworzyć kilka wersji reklamy. Celem testów jest porównanie różnych wariantów przygotowanych reklam. Za ich pomocą możemy przygotować alternatywne wersje reklam różniące się od siebie m.in. adresem strony docelowej, tekstem komunikatu czy też dodanymi rozszerzeniami. Sprawdzanie odmiennych wariantów reklamy może zwiększyć skuteczność kampanii, ponieważ pomaga nam w lepszym zrozumieniu intencji naszych klientów. Na podstawie zebranych danych jesteśmy w stanie zdecydować, która odmiana reklamy jest skuteczniejsza i przynosi nam więcej korzyści. Dzięki testom możemy znacznie usprawnić naszą kampanię. Więcej o testowaniu reklam można przeczytać w tym artykule.

Podsumowanie

Reasumując, kampania brandowa może okazać się nieprzydatna przede wszystkim dla firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność, nie są jeszcze wystarczająco znane potencjalnym konsumentom, a także te, które należą do grona małych i lokalnych przedsiębiorstw z niewielkim budżetem. Słowa kluczowe związane z marką niewielkich firm prawdopodobnie nie będą się wyświetlać ze względu na zbyt małą liczbę ich wyszukiwań w Google. W przypadku globalnych marek, które są rozpoznawalne przez niemal każdą osobę, można się poważnie zastanowić nad sensem takiej kampanii. Przede wszystkim istnieje małe prawdopodobieństwo, że ich konkurencja zdecyduje się reklamować na bardzo znany brand.

Kampanie brandowe warto zarekomendować w przypadku pozostałych firm. Niewątpliwie niski koszt związany z jej obsługą, możliwość obrony przed konkurencją, a także zwiększenie widoczności marki w wynikach wyszukiwania czyni ten rodzaj kampanii bardzo efektywnym. Jednocześnie należy pamiętać, aby cyklicznie sprawdzać rezultaty tego typu kampanii i na ich podstawie decydować o dalszej kontynuacji.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 głosy, średnia ocena: 5,00)
Loading...
Image Description

W agencji AdPeak jest odpowiedzialny za planowanie i realizację kampanii reklamowych Google Ads oraz Facebook Ads. Dobrze czuje się zarówno w pracy z Klientami nastawionymi na sprzedaż, jak i pozyskanie leadów. Jest wielkim entuzjastą wszelkich rozwiązań pozwalających na automatyzację pracy na kontach reklamowych. Po pracy dużą część swojego wolnego czasu poświęca na aktywność sportową.