Konfigurator kampanii na Facebooku

Image Description
Karolina Rusek
wt. 16.07.2019

Konfigurator kampanii to zaawansowane narzędzie pozwalające reklamodawcom na tworzenie, porównywanie i kupowanie kampanii na Facebooku, Instagramie i w Audience Network. Dzięki konfiguratorowi kampanii reklamodawcy mają możliwość:

– planowania kampanii i tworzenie prognoz dotyczące zasięgu i częstotliwości

– porównywania stworzonych planów i prognoz kampanii

– udostępniania prognoz

– kupowania kampanii.

Konfigurator kampanii na Facebooku jest obecnie dostępny tylko dla reklamodawców, którzy korzystają z opcji zakupu pod kątem zasięgu i częstotliwości (reach and frequency). Im wcześniej zabierzemy się do planowania takiej kampanii tym jest szansa, że będzie ona tańsza.

Planowanie kampanii

Konfigurator jest dostępny po rozwinięciu wszystkich narzędzi w lewym górnym rogu menedżera reklam. Jeżeli ktoś nie widzi takiej opcji w swoim panelu oznacza to brak możliwości korzystania z konfiguratora kampanii. Aby uzyskać dostęp do tego narzędzia najlepiej skontaktować się z opiekunem konta, który może pomóc w uzyskaniu uprawanień do korzystania z planera.

konfigurator kampanii na facebooku

Aby utworzyć nowy plan kampanii należy przejść do Konfiguratora kampanii w Menedżerze reklam, a następnie kliknąć „+Utwórz plan” w prawym górnym rogu. Ukaże się wtedy taki oto widok, w którym powinniśmy ustawić podstawowe założenia kampanii:

planowanie kampanii na facebooku

Plan powinniśmy zacząć od jego nazwy. Nie jest to najbardziej istotna kwestia w całym planie, ale warto plan nazwać takimi wymiarami, żeby później móc go szybko odnaleźć. Istotną kwestią natomiast jest kolejny krok, czyli określenie planowanego budżetu lub docelowego zasięgu oraz harmonogramu kampanii.

planowanie kampanii na facebooku

Zakup pod kątem zasięgu i częstotliwości (reach and frequency)

Na Facebooku możemy mieć do czynienia z dwoma rodzajami zakupów kampanii: zakup aukcyjny i zakup pod kątem zasięgu i częstotliwości. Kampania reach and frequency wyróżnia się tym, że możliwe jest dokładne określenie parametrów kampanii związanych z jej kosztem i jak wskazuje nazwa zasięgiem i częstotliwością wyświetlania reklam. W związku z tym i w konfiguratorze kampanii określamy wszystkie te wartości na początku planowania działań reklamowych. Ustawiając kampanię Reach and Frequency w konfiguratorze dostępne są wszystkie typowe dla tego typu zakupu cele: Rozpoznawalność marki, Zasięg, Ruch, Aktywność dotycząca posta, Instalacje aplikacji, Wyświetlenia filmu, Konwersje.

Zakup pod kątem zasięgu i częstotliwości Reach and Frequency umożliwia rezerwację kampanii przed jej emisją w przewidywalny sposób. Dzięki temu z wyprzedzeniem można zakupić kampanię o spodziewanym zasięgu i kontrolowanej częstotliwości.

Określenie grupy docelowej

W kolejnym kroku należy określić grupę docelową na podstawie dostępnych możliwości targetowania, czyli wykorzystując dane demograficzne i/lub szczegółowe opcje targetowania.

planer kampanii na facebooku

Można też użyć tak jak w przypadku innych kampanii niestandardowych grup odbiorców lub grup podobnych odbiorców.

Formaty reklam

Ostatnim etapem jest wybór formatów i umiejscowienia. I tutaj też bez niespodzianek dostępne są formaty typowe dla danego celu reklamowego.

konfigurator kampanii na facebooku

Wszystkie te elementy determinują wyniki kampanii, a zmieniające się wykresy po prawej stronie panelu pokazują konkretne wyniki jakie osiągnie ta kampania, gdy zostanie kupiona.

Jeden plan, kilka wersji

Konfigurator kampanii umożliwia stworzenie kilku wersji danego planu kampanii, które można porównać ze sobą, udostępnić i zakupić w Menedżerze Reklam. Można stworzyć aż do 10 różnych wersji w ramach jednego planu. Dzięki temu można porównać różne ustawienia targetowania, czasu trwania kampanii, umiejscowienia czy innych parametrów i wybrać najbardziej optymalną kombinację.

konfigurator kampanii na facebooku

Obok każdej z wersji kampanii można zobaczyć jej status, który wskazuje na aktualność danych wziętych pod uwagę przy prognozowaniu wyników. Zielona kropka wskazuje na aktualny plan, każdy inny kolor wymaga uaktualnienia.

Wykresy porównawcze

Po prawej stronie panelu konfiguratora kampanii cały czas powinny być widoczne wykresy przedstawiające porównanie wybranych wersji kampanii.  Na wykresie można odczytać przewidywany zasięg, częstotliwość wyświetlania reklam, dzienne wydatki, wyświetlanie reklam w określonych umiejscowieniach np.:

planer kampanii na facebooku

Więcej o czytaniu wykresów w konfiguratorze kampanii można przeczytać na supporcie facebookowym.

Udostępnianie planów kampanii

Jedną z największych zalet konfiguratora kampanii jest możliwość udostępniania utworzonych planów i wersji innym osobom zaangażowanym w planowanie kampanii. Co więcej, udostępniając wybrane wersje można określić, które dane mają być widoczne, ukrywając pewne informacje (jeżeli jest taka potrzeba).

planowanie kampanii na facebooku

Udostępnić plan bezpośrednio z poziomu konfiguratora kampanii można na 3 sposoby: wysyłając maila, wysyłając link do planu lub ściągnąć plan jako plik CSV. Użytkownicy, którym zostanie udostępniony plan mogą wprowadzać do niego zmiany bez wpływu na pierwotną wersję planu. Osoby te mogą też dokonać zakupu pod warunkiem, że przy udostępnianiu miały nadane takie pozwolenie.

planowanie kampanii na facebooku

Zakup kampanii w Konfiguratorze kampanii

Aby zakupić wybrany plan należy kliknąć przycisk Zarezerwuj w celu zakupu znajdujący się obok każdej wersji planu (po rozwinięciu trzech kropeczek) oraz w prawym górnym rogu okna edycji. Zostaniemy wtedy przeniesieni do Menedżera reklam, w którym znajdziemy widok gotowej do uruchomienia kampanii. Kampania będzie miała takie same ustawienia grupy docelowej, harmonogramu wyświetlania, formatów i umiejscowień jak wersja planu, na którą się ostatecznie zdecydowaliśmy. Po potwierdzeniu zakupu kampania zostanie przesłana do sprawdzenia.

Konfigurator kampanii – zalety

Konfigurator kampanii na Facebooku może być dużym ułatwieniem dla osób planujących duże kampanie nastawione na zasięg. Po pierwsze, dzięki konfiguratorowi możemy zaplanować i stworzyć kilka wersji kampanii. Ponadto, możemy porównać wersje ze sobą skupiając się na ważnych dla danej kampanii parametrach.

Niewątpliwie zaletą jest możliwość udostępniania planów kampanii między osobami prowadzącymi daną kampanię. Dzięki temu w łatwy sposób inne osoby dostaną dostęp do wersji, którą udało nam się wypracować. Można też w szybki sposób udostępnić wybrane plany klientowi, aby ten zaakceptował wybrany dany wariant.

Przydatną funkcją jest też możliwość kupowania wybranego planu. Dzięki temu po zaakceptowaniu danej wersji można ją w szybki i łatwy sposób opublikować.

Podsumowanie

Podsumowując, konfigurator kampanii to ciekawe narzędzie do planowanie i zakupu kampanii pod kątem zasięgu i częstotliwości. Dzięki niemu można usprawnić pracę i współpracę przy tworzeniu kampanii o szerokim zasięgu.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (8 głosy, średnia ocena: 5,00)
Loading...
Image Description

Swoją przygodę z marketingiem zaczynała w marketingu tradycyjnym. Od pewnego czasu zainteresowana branżą marketingu internetowego postanowiła zostać specjalistą performance marketingu. Prowadzi działania zarówno w Google Ads jak i kampanie w mediach społecznościowych. Szczególnie lubi kampanie na Facebooku, gdzie może eksperymentować z niezwykle szczegółowym targetowaniem behawioralnym. Lubi grać w badmintona i podróżować.