Feed produktowy – informacje ogólne i sposoby optymalizacji

Image Description
Łukasz Paterek
śr. 16.06.2021

Feed produktowy (inaczej plik produktowy) jest nieodłącznym elementem skutecznej promocji w Internecie. Pozwala on na prowadzenie kampanii produktowych oraz remarketingu dynamicznego. Są to jedne z najbardziej skutecznych kampanii sprzedażowych. Żeby jednak zacząć z nich korzystać przyjrzę się dziś podstawie działania tych kampanii, czyli feedowi produktowemu właśnie.

W tym tekście przybliżę najważniejsze aspekty pliku produktowego – jego budowę, atrybuty, rodzaje feedów produktowych, ale również diagnostykę i sposoby na optymalizację.

Czym jest feed produktowy?

Feed produktowy to plik danych o produktach lub usługach dostępnych w sklepie. Zawiera szczegółowe informacje o ich atrybutach. W dużej mierze to feed produktowy definiuje jak będą wyglądały reklamy oraz na jakie frazy będą się one wyświetlały. O szczegółach na temat kreacji i kierowania napiszę więcej w dalszej części tekstu.

Dlaczego feed produktowy jest tak ważny? Ponieważ jest to podstawowy element kampanii e-commerce, bez którego nie ma możliwości prowadzenia kampanii produktowych. Stosują je sieci reklamowe Google Ads i Facebook Ads, wyszukiwarki produktów, sieci afiliacyjne czy porównywarki cenowe. Pozwala on na promocję płatną oraz bezpłatną w zakładce “Zakupy” w wyszukiwarce Google. O bezpłatnej promocji w zakładce „Zakupy” możesz przeczytać więcej we wpisie Natalii.

Informacje zawarte w feedzie produktowym dla Google Ads muszą być zgodne z ogólnymi zasadami dotyczącymi reklam produktowych, stron docelowych, danych o stawkach podatkowych, kosztach dostawy, metodach płatności, waluty, języka i innych wymaganiach.

Co to Google Merchant Center?

Pisząc o feedzie produktowym i możliwości jego wykorzystania w kampaniach Google Ads należy wcześniej wspomnieć o Google Merchant Center i roli tego narzędzia.

Google Merchant Center to narzędzie, do którego wgrywasz feed produktowy, a ono przekazuje informacje zawarte w pliku do Google Ads. Bez tej współpracy nie będziesz mógł prowadzić kampanii produktowych dla serwisów e-commerce w sieci reklamowej Google. Konieczność korzystania z Google Merchant Center dotyczy kampanii płatnych oraz bezpłatnej promocji w zakładce “Zakupy” wyszukiwarki Google.

Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat Google Merchant Center polecam wpis Martyny.

Rodzaje feedów produktowych

Wyszczególnione są trzy rodzaje feedów, które możesz wykorzystać. Pozwalają one na prowadzenie różnych typów kampanii.

Feed produktowy dla e-commerce

Jest on przeznaczony dla serwisów e-commerce. Wymaga konta w Google Merchant Center. O tego rodzaju feedzie produktowym będę pisał w dalszej część tego wpisu.

Dzieli się on również na dwa rodzaje plików produktowych:

 • Podstawowy plik danych

Stąd Merchant Center będzie czerpało główne dane do wyświetlania informacji o produktach w Google. Jest to niezbędny plik danych do prowadzenia kampanii e-commerce. Pozwala na dodawanie lub usuwanie danych o produktach czy ustawiania reguł dotyczących danych produktów. Dzięki podstawowemu plikowi danych możesz ustawić dynamiczne kampanie produktowe Google Ads, o których więcej przeczytasz w naszym wpisie.

 • Dodatkowy plik danych

Zawiera on dane, które uzupełniają informacje o produktach w co najmniej jednym podstawowym pliku danych. Plik ten nie może być używany samodzielnie, musi być połączony z podstawowym plikiem danych za pomocą atrybutu id [identyfikator], nie można za jego pomocą dodawać ani usuwać produktów.

 • Plik danych o regionalnym asortymencie produktów

Jest to typ dodatkowego pliku danych, gdzie możesz zastąpić dane produktów w pliku podstawowym, aby wyświetlić regionalne informacje o cenach i dostępności wskazanych produktów w zdefiniowanych regionach. W momencie pisania tekstu ten rodzaj pliku jest dostępy w Stanach Zjednoczonych oraz, w formie bety, w Australii, Francji, Rosji i Brazylii.

Niestandardowy feed produktowy

Plik ten pozwala na promowanie usług w formie reklam dynamicznych nie będących sklepem internetowym, tj.

 • edukacja,
 • loty,
 • hotele i wynajem,
 • oferty pracy,
 • oferty lokalne,
 • nieruchomości,
 • podróże,
 • niestandardowe (inne).

Feed ten nie wymaga konta w Google Merchant Center.

Feed dla kampanii DSA

Jest to plik, który pozwala na szczegółowe wskazywanie adresów URL, których chcemy użyć do kampanii dynamicznych w wyszukiwarce (Dynamic Search Ads). Pomaga to Google Ads określić kiedy wyświetlić reklamy oraz gdzie kierować użytkowników na stronie. Plik ten pozwala na dodawanie etykiet własnych do adresów URL, które pomagają skategoryzować i uporządkować cele dynamicznych reklam w wyszukiwarce. Ten rodzaj feedu również nie wymaga konta w Google Merchant Center.

Co to Google CSS i jaką rolę odgrywa?

Kolejnym wymaganiem, które musisz spełnić, aby wykorzystać feed produktowy i prowadzić kampanię w Google Ads jest umieszczenie reklam w porównywarce cenowej.

Reklamy możesz opublikować korzystając z porównywarki Google lub z innych utworzonych przez wydawców, np. przez AdPeak. Publikując reklamy w porównywarce Google do stawki za kliknięcie doliczana będzie 20% marża, gdzie w innych porównywarkach kwota ta nie jest naliczana. Korzystanie z innych porównywarek niż Google pozwala więc na oszczędności.

Przykład reklamy opublikowanej przez porównywarkę Google oraz porównywarkę AdPeak.

Więcej na temat Google CSS możesz przeczytać we wpisie Martyny.

Budowa feedu produktowego Google dla e-commerce

Feed produktowy należy stworzyć wg określonych przez Google zasad. Specyfikacja pliku jest złożona. Ważne jest, aby przesłane dane miały odpowiednią jakość, ponieważ będą one widoczne w wyświetlanych reklamach. Dodatkowo, im więcej informacji, tym większa możliwość optymalizacji reklam przez system reklamowy Google Ads.

Informacje w feedzie produktowym to atrybuty. W pliku możesz zawrzeć informacje nt. 61 atrybutów, które dzielą się na 9 grup. Część z atrybutów jest wymagana w pliku produktowym, część opcjonalna, a w przypadku innych – to zależy.

 • Atrybuty wymagane muszą być zawarte w feedzie produktowym, aby produkt mógł wyświetlać się w ekosystemie Google.
 • Atrybuty opcjonalne mogą zostać przesłane, ale nie muszą. Im więcej informacji tym potencjalnie lepszy wynik produktu.
 • W przypadku niektórych atrybutów konieczność ich zawarcia zależy od kraju wyświetlania czy kategorii produktu.

Poniższa tabela przedstawia szczegółowe wymagania dotyczące atrybutów dla popularnych kategorii produktów.

Legenda:
W – WymaganyO – OpcjonalnyZ – To zależy

Źródło: https://support.google.com/merchants/answer/7052112?hl=pl

Feed może zawierać bardzo wiele atrybutów nt. produktów. Dzięki atrybutom Google ‘wie’ jaki produkt chcemy sprzedać oraz na jakie frazy powinna wyświetlać się reklama. Praca przy budowaniu feedu jest więc bardzo ważna, a jej jakość wpływa na wyświetlanie reklam i finalny wynik sprzedaży.

Aktualizacja feedu produktowego Google dla e-commerce

Feed produktowy powinien zawierać jak najbardziej aktualne informacje nt. produktów w sklepie. Nie chcesz, żeby w reklamach wyświetlały się produkty, które nie są już dostępne, albo, żeby brakowało zamieszczanych na stronie nowości. Jeśli dane o produktach na stronie zmieniają się bardzo często istnieje możliwość przesyłania pełnego pliku danych do czterech razy dziennie. Powszechną praktyką jest jednak aktualizacja feedu raz dziennie.

Feed produktowy można aktualizować i przesyłać do Merchant Center ręcznie, jest to jednak nieefektywny sposób. W tej sytuacji na pomoc przychodzi automatyzacja procesu aktualizacji. Wgrywając feed produktowy do Merchant Center automatyczna aktualizacja produktów jest domyślnie włączona na koncie. Za każdym razem, gdy plik produktowy jest aktualizowany, Google sprawdza go pod kątem poprawności wychwytując potencjalne rozbieżności w informacjach prezentowanych w pliku, w porównaniu do tych prezentowanych na stronie. Błędy skutkują wyłączeniem produktu z kampanii, a w przypadku bardzo dużej liczby błędów, może skutkować nawet blokadą konta w Merchant Center. Dbanie o feed produktowy jest więc bardzo ważne.

Diagnostyka feedu produktowego Google dla e-commerce

Ważnym elementem pracy z feedem produktowym jest diagnostyka. Informacje na ten temat znajdziesz w panelu Merchant Center, wybierając po lewej zakładkę Produkty, a następnie Diagnostyka.

Panel Google Merchant Center

Umieszczane są tu informację o aktywnych, wygasających, oczekujących i odrzuconych produktach dzień po dniu. Warto wyrobić w sobie nawyk regularnego sprawdzania pliku produktowego w panelu Merchant Center, żeby reagować na potencjalne nieprawidłowości. Problemy z produktami są opisane pod wykresem, a po kliknięciu w ‘Zobacz przykład’ możesz zobaczyć więcej informacji. Więcej na temat możliwości diagnostycznych na koncie Merchant Center znajdziesz na stronie supportu Google.

W panelu Google Merchant Center nie ma możliwości wprowadzania zmian w feedzie, dlatego rozwiązywanie wszelkich problemów odbywa się na poziomie pliku produktowego.

Inne rodzaje feedów produktowych Google Ads

Plik produktowy można wykorzystać także do promocji usług. Co istotne – tylko dla pliku produktowego e-commerce wymagane jest konto Google Merchant Center. Pozostałe możesz wgrać bezpośrednio do swojego konta Google Ads i wykorzystać do promocji.

Google przygotował szablony plików produktowych dla wybranych branż:

Każdy z powyższych plików produktowych ma swoją indywidualną specyfikację. Po kliknięciu w wybraną branżę możesz poznać szczegóły wymagań, oraz pobrać szablon do stworzenia pliku danych.

Co jeśli Twoja firma prowadzi inny rodzaj działalności, niż wskazane powyżej? Istnieje jeszcze jeden szablon feedu produktowego, który możesz wykorzystać – feed niestandardowy. Pozwala on na promocję każdych usług i produktów, które można ustandaryzować wg wymagań szablonu pliku produktowego, np. sprzedaż aut poleasingowych. Plik ten również nie wymaga konta Google Merchant Center, możesz wgrać go bezpośrednio do konta Google Ads i wykorzystywać w kampaniach produktowych i remarketingu dynamicznego.

Więcej na temat konfiguracji pliku danych dla powyższych kategorii znajdziesz na stronie Google.

Aktualizacja pliku produktowego Google Ads

Tak jak w przypadku pliku produktowego dla e-commerce, plik produktowy dla innych kategorii mysi być regularnie aktualizowany. Plik produktowy wgrywany bezpośrednio do Google Ads również możesz aktualizować na dwa sposoby:

 • przesyłanie ręczne zaktualizowanego pliku,
 • skonfigurowana automatyczna aktualizacja.

Oczywiście wygodniejszą i bardziej efektywną forma jest druga opcja. W przypadku automatycznej aktualizacji możesz zaplanować by wykonywana była codziennie, co tydzień lub raz na miesiąc. Warto pamiętać o regularnym sprawdzaniu poprawności danych i ewentualnych problemach.

Więcej na temat zaplanowania automatycznej aktualizacji pliku dowiesz się ze strony supportu Google.

Diagnostyka pliku produktowego Google Ads

Elementy dodane do pliku produktowego muszą być zgodne ze specyfikacją podaną na stronie Google, o których pisałem wcześniej. Elementy niezgodne ze specyfikacją i niedostępne nie będą wyświetlane w reklamach. Błędy zobaczysz po przesłaniu pliku lub po 3-4 godzinach po jego przetworzeniu. Pamiętaj, że weryfikacja pliku produktowego wgranego po raz pierwszy może potrwać do 4 dni roboczych.

Plik produktowy wgrany bezpośrednio do Google Ads możesz edytować bezpośrednio na koncie w sekcji “Firmowe bazy danych”. Inną możliwością jest poprawienie błędów offline i wgranie pliku ponownie do systemu.

Problemy z jakimi możesz mieć styczność to:

Po kliknięciu w jeden z powyższych linków zobaczysz listy możliwych komunikatów o błędach, problemach i rozwiązaniach.

Formaty pliku produktowego Google

Feed produktowy możesz stworzyć w dwóch formatach:

 • CSV,
 • XML.

Tworząc plik w formacie CSV Google zaleca użycie takich programów jak Microsoft Excel lub Arkusze Google. Korzystając z Arkuszy Google, można pobrać plik w formacie .txt i przesłać go bezpośrednio do Merchant Center.

Tworzenie feedu produktowego wymaga dokładności, ponieważ nie zawarcie wymaganych informacji o produkcie może skutkować tym, że nie będzie się on wyświetlał w reklamach. Nieprawidłowe zawarcie informacji o produkcie będzie skutkowało tym samym. Dlatego, zanim przystąpisz do pracy nad swoim feedem produktowym zapoznaj się dokładnie z atrybutami z wcześniej przedstawionej tabeli i sprawdź jakie atrybuty są wymagane dla Twojego produktu. Plik produktowy nie może przekraczać wagi 4 GB.

Więcej na temat formatów plików danych dowiesz się na stronie pomocy Google.

Feed produktowy Facebook Ads

Plik produktowy może być również wykorzystywany w kampaniach Facebook Ads. Pozwala on na prowadzenie kampanii produktowej Dynamic Product Ads (DPA). Kampanie te pozwalają na promocję produktów. Najczęściej są wykorzystywane do promocji skierowanej do użytkowników którzy weszły w interakcję z Twoją stroną internetową lub aplikacją, ale mogą być również skierowane do nowych użytkowników. To wygodny i zautomatyzowany sposób na tworzenie wielu zestawów reklam. Więcej o reklamach dynamicznych Facebook Ads przeczytasz w naszym wcześniejszym wpisie.

Feed produktowy Facebook Ads ma podobną budowę jak plik Google, dzięki temu często możesz wykorzystywać jeden plik w dwóch ekosystemach reklamowych.

Feed produktowy Facebook Ads pozwala na zastosowanie:

 • reklam w formie kolekcji
 • dystrybucję produktów w Marketplace
 • reklam dynamicznych
 • zakupów na Instagramie

Budowa feedu produktowego Facebook Ads

Facebook wskazuje wymagania co do tego jak ma wyglądać plik produktowy dla tej platformy. Podobnie jak w przypadku feedu produktowego Google, to jakie dane podamy będzie miało wpływ na wygląd reklamy. Przy publikacji reklam przez Facebook Ads dane podane w pliku nie decydują o targetowaniu reklam – tworząc reklamę w panelu reklamowym Ty o tym decydujesz.

Podobnie jak w pliku produktowym Google mamy trzy rodzaje atrybutów:

 • wymagane,
 • opcjonalne,
 • to zależy.

Zawsze wymagane atrybuty to:

 • id
 • title
 • description
 • availability
 • condition
 • price
 • link
 • image_link
 • brand

Dodatkowo plik produktowy możesz uzupełnić opcjonalnymi atrybutami uniwersalnymi.

Poza tymi atrybutami Facebook przygotował listę atrybutów specyficznych dla kategorii. Wyróżnia on 6 kategorii, gdzie znaleźć możesz atrybuty zalecane i dodatkowe.

ZalecaneDodatkowe
Odzież i akcesoriaOdzież i akcesoria
DomDom
Biżuteria i zegarkiBiżuteria i zegarki
Zdrowie i urodaZdrowie i uroda
ElektronikaElektronika
Produkty dla dzieciProdukty dla dzieci

Facebook wyróżnia również atrybut Kategorie produktów. W pliku produktowym Facebooka możesz użyć listy kategorii produktów Google lub listy kategorii produktów Facebook.

Kategorię produktów możesz wprowadzić na dwa sposoby:

 • jako ścieżkę (np. electronics > video game consoles & video games > video game accessories),
 • numer identyfikacji (np. 223).

Podanie tych danych ułatwia użytkownikom znalezienie produktów w wynikach wyszukiwania.

Katalog produktów Facebook Ads

Gdy stworzysz plik produktowy, kolejnym krokiem jaki musisz wykonać jest wgranie pliku do Katalogu produktów, który znajdziesz w Menedżerze Sprzedaży Facebook Business Manager. Narzędzie to pozwala na zarządzanie katalogami i tworzenie zestawów przedmiotów lub usług, które następnie możesz wykorzystać w kampaniach reklamowych (przykładowe zestawy to: bestsellery, produkty dla kobiet, produkty dla mężczyzn).

Tworzenie zestawu produktów w katalogu produktów Facebook

Aktualizacja i diagnostyka feedu produktowego Facebook Ads

Aktualizacja pliku produktowego jest możliwa na dwa sposoby:

 • ręczne przesyłanie zaktualizowanego pliku danych,
 • automatyczna aktualizacja wg ustalonego harmonogramu.

Facebook, podobnie jak Google, wskazuje, aby dbać o aktualizację pliku produktowego. Również w przypadku tego pliku produktowego należy wystrzegać się błędów, ponieważ te będą wyłapywane przez system i reklamy nie będą się wyświetlały. Wszystkie błędy można znaleźć w Menedżerze Sprzedaży > Katalog > Problemy.

Więcej na temat źródeł pliku danych i aktualizacji możesz przeczytać w centrum pomocy Facebooka.

Formaty pliku produktowego Facebook Ads

Plik produktowy należy przesłać do Facebooka w jednym z obsługiwanych formatów:

 • CSV,
 • TSV,
 • RSS XML,
 • ATOM XML.

Facebook obsługuje również Arkusze Google dla zaplanowanych plików danych.

Aby poznać dokładną specyfikację, oraz zobaczyć przykłady gotowych plików w podanych formatach odwiedź stronę Facebook for Developers.

Sposoby optymalizacji feedu produktowego

Feed produktowy można stworzyć na wiele sposobów. Jak więc stworzyć dobry feed produktowy? Podstawową rzeczą, o której wspominałem wcześniej jest to, żeby zawrzeć jak najwięcej informacji na temat produktów w feedzie. Pozwala to systemom reklamowym na lepszą optymalizację reklam. Drugą ważną rzeczą jest jakość informacji zawartych w feedzie. Dane muszą być jak najlepszej jakości, ponieważ to również wpływa na jakość reklam i ich wyświetlanie. To na poziomie feedu produktowego decydujesz na jakie frazy kluczowe będą wyświetlały się reklamy. Prowadząc kampanie Google Ads, w panelu reklamowym masz możliwość wprowadzenia wykluczeń słów kluczowych, wykluczeń produktów, ustawienia harmonogramu reklam czy lokalizacji, ale nie możesz dodać słów kluczowych na jakie będziesz kierował reklam.

Słowa kluczowe, na które wyświetlają się produkty są dobierane przez algorytmy Google na podstawie danych zawartych w feedzie produktowym. Dlatego, optymalizacja feedu produktowego polega na sposobie zamieszczania treści w feedzie i na stronie www sklepu.

Poniżej pokażę na co warto zwrócić uwagę w feedzie oraz przedstawię kilka dobrych praktyk na optymalizację tych elementów.

Tytuł produktu

W feedzie produktowym jest to atrybut title [tytuł].

Google przywiązuje dużą wagę do tytułów produktów. Na podstawie tego atrybutu sprawdza czym są produkty. Dzięki odpowiedniej optymalizacji tego elementu możesz uzyskać o wiele więcej wyświetleń reklam.

Jeśli sprzedajesz drewniane, bujane, niebieskie krzesła z wysokim oparciem to tytuł produktu nie może być zbyt ogólny, np. Niebieskie krzesło. W tytule powinno znaleźć się więcej informacji, np. Krzesło niebieskie drewniane bujane wysokie oparcie [firma XYZ].

Jeśli Twój produkt jest wyszukiwany po jego nazwie własnej (np. krzesło 'Wygodne W2′), dodaj ją do tytułu.

Nie ma jednego ustandaryzowanego schematu tworzenia dobrych tytułów dla produktów. Należy jednak patrzeć na tytuł jako na dokładny zbiór atrybutów opisujących produkt, gdzie znaczenie ma kolejność zamieszczanych informacji.

Pomocne przy tworzeniu opisów produktów mogą okazać się dane z Twojego konta Google Ads, gdzie możesz poznać frazy kluczowe jakich użytkownicy używają do wyszukiwania zamieszczonych w sklepie produktów. Optymalizacja tytułów polega też na testowaniu rozwiązań i obserwowaniu co się sprawdza, a co nie.

Dobre praktyki:

 • używaj słów kluczowych,
 • kolejność zamieszczanych informacji ma znaczenie, schierarchizuj informacje nt. produktu w jego tytule,
 • zwróć uwagę na modyfikatory, tj. kolor, materiał, rozmiar, płeć i inne
 • dodaj kategorię produktu,
 • dodaj informację o nazwie marki. Im silniejsza i bardziej rozpoznawalna marka, tym większy jej priorytet w tytule.

Tworząc tytuł (czy opis) pamiętaj o zasadach Google Ads dotyczących wykrzykników czy wielkich liter. Złamanie tych zasad może skutkować odrzuceniem produktu. Więcej o wymaganiach redakcyjnych przeczytasz na stronie Google.

Opis produktu

W feedzie produktowym jest to atrybut description [opis].

Również tego atrybutu Google używa do indeksowania produktów. Opis pozwala na zamieszczenie jeszcze większej ilości informacji, dzięki którym algorytmom Google lepiej zrozumie czym jest dany produkt. Atrybut ten nie jest widoczny w wynikach wyszukiwarki Google, można go zobaczyć dopiero po kliknięciu w konkretny produkt w zakładce “Zakupy” (co się raczej rzadko zdarza). Opis stanowi źródło informacji dla algorytmów Google. Powinien on zawierać wiele fraz kluczowych, np. “Niebieskie drewniane krzesło bujane z wysokim oparciem. Krzesło wykonane z drewna bukowego. Drewniane niebieskie krzesło bujane idealne do salonu. Krzesło bujane z inkrustowanym oparciem. Solidne drewniane krzesło bujane firmy XYZ.” Taki opis pozwoli algorytmom Google na lepsze pozycjonowanie produktu.

Dobre praktyki:

 • nasyć tekst opisu słowami kluczowymi w wielu odmianach,
 • unikaj “sprzedażowego” języka korzyści na rzecz języka opisowego,
 • zwróć uwagę na modyfikatory, tj. kolor, materiał, rozmiar, płeć i inne,
 • zamieść informacje o cechach charakterystycznych, wyróżniających produkt od innych.

Zdjęcie

Atrybut image_link [link do zdjęcia].

Jeśli na stronie sklepu jest więcej niż jedno zdjęcie produktu Google automatycznie wybierze pierwsze z nich. Nie zawsze będzie to jednak najbardziej odpowiednie zdjęcie do reklamy produktowej. Atrybut ten można zmieniać w feedzie produktowym, lub świadomie dobierać zdjęcie na stronie. Zanim zdecydujesz jakie zdjęcie zamieścić, warto sprawdzić jakie zdjęcia wyświetla konkurencja.

Dobre praktyki:

 • przedstaw produkt w atrakcyjny sposób,
 • wykorzystaj tło dla produktu,
 • używaj żywych, przykuwających wzrok kolorów,
 • używaj tylko zdjęć wysokiej jakości,

Podstawą do sprawdzenia co przykuwa wzrok użytkowników jest testowanie i sprawdzanie efektów. Jeśli zdjęcie będzie wyróżniało się spośród innych, może to przełożyć się na jego większą atrakcyjność dla użytkownika i sprawi, że reklama będzie chętniej klikana. Dzięki temu może obniżyć się CPC (cost per click) reklamy, a Ty oszczędzisz pieniądze.

Etykiety własne (niestandardowe)

Atrybut custom_label_0. Można utworzyć do 5 etykiet własnych (custom_label_1; custom_label_2 itd.).

Etykieta własna pozwala na dzielenie produktów wg innych atrybutów niż standardowe. Standardowo możesz tworzyć grupy produktów na podstawie typu produktu, identyfikatora, stanu, marki i innych. Etykiety własne pozwalają na większą swobodę i tworzenie własnych filtrów, które będzie można wykorzystać w kampaniach, np. wydzielenie bestsellerów, produktów z wysoką marżą, produktów z niską marżą czy promocji. Etykiety własne możesz wykorzystać w prowadzeniu kampanii i w strategii licytacji. Przykładem wykorzystania etykiet w strategii kampanii, jest wyszczególnienie kampanii dla produktów z wysoką marżą i przeznaczenie na nią większego budżetu, niż na produkty z niską marżą.

Dobre praktyki:

 • stosuj etykiety własne w feedzie produktowym,
 • uwzględnij ich wykorzystanie w strategii licytacji reklam,
 • możesz wyszczególnić dowolne grupy. Najczęściej wykorzystywane etykiety własne służą do wyodrębnienia:
  • bestsellerów,
  • produktów wysokomarżowych,
  • produktów nisko marżowych,
  • promocji.

Atrybuty opcjonalne, na które warto zwrócić uwagę

W feedzie produktowym Google można wykorzystać aż 61 atrybutów, jednak nie wszystkie są wymagane oraz nie wszystkie są dostępne dla każdej kategorii produktów. Feed produktowy wymaga podstawowych atrybutów, co pozwala na korzystanie z niego w kampaniach reklamowych. Dodawanie informacji nt. wszystkich dostępnych atrybutów jest żmudnym i czasochłonnym zadaniem, dlatego wskażę kilka, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

Kategoria produktów Google (atrybut: google_product_category)

Kategorie produktów Google to lista kategorii z mapy Google, która jest ciągle rozbudowywana. Wszystkie produkty są automatycznie przypisywane do kategorii przez Google. Warto zwrócić uwagę na tę listę i zweryfikować do jakiej kategorii został przypisany produkt. Zapoznaj się z pełną listą kategorii produktów.

Typ produktu (atrybut: product_type)

W przeciwieństwie do kategorii produktów Google, atrybut ten pozwala na dodanie własnego systemu podziału produktów na kategorie. Możesz wykorzystać do 750 znaków. Warto uzupełnić ten atrybut, ponieważ dostarcza on więcej wartościowych informacji algorytmom Google. Przykładowy typ produktu wygląda następująco: “Dom > Meble > Krzesła > Krzesła bujane > Drewniane krzesła bujane”.

Kolor (atrybut: color)

Atrybut ten odnosi się oczywiście do koloru produktu. Informacja o kolorze jest wymagana w przypadku produktów z kategorii Ubrania i akcesoria. Warto jednak o nim pamiętać również w przypadku innych kategorii produktów, gdy produkt jednoznacznie wyróżnia się kolorem.

Materiał (atrybut: material)

Atrybut ten jest wymagany w niektórych kategoriach produktów, np. w przypadku odzieży. Dodanie tego atrybutu to kolejna okazja na dostarczenie dodatkowych informacji dla algorytmów Google.

Informacje o produkcie (atrybut: product_highlight)

Dzięki temu atrybutowi możesz podać najważniejsze informacje o produkcie. Pole to można powielać od 2 do 10 razy, jedno pole posiada limit do 150 znaków. W tym atrybucie nie używaj fraz kluczowych, ani tekstu promocyjnego. Atrybut ten służy do opisywania produktu, np. [Krzesło] Utrzymuje obciążenie do 250 kg.

Podsumowanie

Feed produktowy jest nieodłącznym elementem kampanii produktowych. Jego budowa jest złożona, można w nich zawrzeć wiele informacji, przy czym należy pamiętać i stosować się do zasad dostawcy usługi reklamowej. Stworzenie dobrego feedu produktowego wymaga wiedzy i pracy, jednak reklamy dynamiczne są jednymi z najskuteczniejszych sposobów promocji produktów sklepu. Dodatkowo, utrzymanie dobrze stworzonego feed nie wymaga zbyt wiele pracy.

Jeśli chcesz przygotować dobry feed produktowy lub skonsultować możliwość optymalizacji tego, z którego obecnie korzystasz, napisz do nas.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (4 głosy, średnia ocena: 5,00)
Loading...
Image Description

Swoją przygodę zaczynał w marketingu tradycyjnym, w którym ma ponad 4 letnie doświadczenie. Po zdobyciu pierwszych doświadczeń w marketingu internetowym postanowił w pełni postawić na rozwój w tym kierunku. W agencji AdPeak zajmuje się prowadzeniem kampanii efektywnościowych w Google Ads oraz w mediach społecznościowych. Absolwent kierunku Komunikacja zintegrowana - reklama, PR, branding. Prywatnie fan czytania reportaży oraz weekendowych wypadów do Kampinoskiego Parku Narodowego.