Google Hotel Ads – reklama hoteli w wyszukiwarce Google

Image Description
Khrystyna Mylymuk
pon. 08.05.2023

Google Hotel Ads to zaawansowany system wyszukiwania i rezerwacji hoteli. Platforma reklamowa oferuje nie tylko wygodę dla użytkowników. Stanowi doskonałe narzędzie dla właścicieli hoteli, którzy chcą zwiększyć widoczność swojego biznesu w wynikach wyszukiwania Google. Dzięki tej platformie użytkownicy mogą łatwo znaleźć informacje o hotelach i dostępności pokoi w wybranej lokalizacji. Zapewnia również możliwość szybkiego i wygodnego dokonania rezerwacji.

Google Hotel Ads powstał w 2011 roku pod nazwą Google Hotel Finder. Jednakże po zmianie nazwy na Google Hotel Ads w 2018 roku stał się integralną częścią usług firmy Google. Od tamtej pory system ten nieustannie się rozwija. Na dzień dzisiejszy oferuje reklamodawcom coraz nowsze i przydatne funkcjonalności, które pomagają użytkownikom i właścicielom hoteli osiągać swoje cele.

Na czym polega różnica między popularnym narzędziem Google Ads a Google Hotel Ads

W obecnych czasach większość ludzi potrafi już odróżnić wyniki organiczne od linków sponsorowanych w wyszukiwarce. Jednak wciąż wiele osób myli Google Ads i Google Hotel Ads, uważając je za tę samą platformę reklamową. Jednak należy pamiętać, że są to dwie odrębne platformy oferowane przez firmę Google. Mają różne cechy i służą do promowania usług w inny sposób.

Google Ads umożliwia reklamowanie produktów i usług na różnych platformach Google, takich jak wyniki wyszukiwania Google, YouTube, sieć reklamowa, Gmail i innych witryn partnerskich. Reklamy w Google Ads mogą przybierać różne formy, takie jak reklamy tekstowe, graficzne, wideo oraz reklamy w aplikacjach mobilnych. W Google Ads opłata za reklamę jest naliczana głównie w oparciu o model PPC (Pay-Per-Click). To oznacza, że płacimy tylko za kliknięcie użytkownika w reklamę. Więcej na temat modeli rozliczania w reklamach internetowych znajdziesz we wpisie Natalii. W przypadku Google Hotel Ads mamy możliwość wyboru jeszcze innych modeli rozliczeń, o których dokładniej opowiemy w dalszej części artykułu.

Google Hotel Ads to platforma reklamowa dedykowana branży hotelarskiej. Umożliwia hotelom i innym podmiotom z branży noclegowej reklamowanie swoich ofert w wynikach wyszukiwania Google oraz w Google Maps. Wpisując w wyszukiwarce Google przykładowo frazę „hotel + miasto” otrzymamy wyniki wyszukiwania zawierające określone dla tego typu zapytań elementy. Na pierwszych miejscach pojawiają się linki sponsorowane tzw. reklamy Google Ads, a następnie Google Hotel Ads. W przeciwieństwie do Google Ads, reklamy w Google Hotel Ads nie są oparte na słowach kluczowych lub listach odbiorców. Reklamy są wyświetlane na podstawie informacji takich jak lokalizacja, rodzaj pokoju, cena, dostępność itd.

reklama Google Hotel Ads
Źródło: Google Ads

Warto zaznaczyć, że mimo że Google Ads i Google Hotel Ads są dwiema odrębnymi platformami reklamowymi, obie oferują możliwość wyświetlania reklam użytkownikom, którzy poszukują określonych produktów lub usług.

Zalety reklamowania hotelu w ramach Google Hotel Ads

W dzisiejszych czasach, kiedy podróżnicy coraz częściej planują swoją podróż za pośrednictwem Internetu a konkurencja na rynku usług hotelarskich rośnie, skuteczna reklama staje się kluczowym czynnikiem bezpośrednio wpływającym na sukces biznesu w tej branży. Właściciele hoteli poszukują zatem innowacyjnych narzędzi reklamowych, które pozwolą im dotrzeć do odpowiednich użytkowników we właściwym czasie. Dlatego Google wychodzi naprzeciw oczekiwaniom właścicieli hoteli i oferuje skuteczne narzędzie reklamowe Google Hotel Ads. Kampanie w ramach tej platformy reklamowej umożliwiają zaprezentowanie oferty hotelowej w bardzo atrakcyjny sposób użytkownikom, którzy aktywnie poszukują zakwaterowania. Tym samym zwiększając liczbę klientów i generowane przychody.

Google Hotel Ads to platforma reklamowa, która umożliwia reklamodawcom promowanie swoich ofert hotelowych w dowolnym regionie geograficznym. Jedną z głównych korzyści tego rodzaju reklamy jest to, że użytkownicy, klikając w reklamę, trafiają bezpośrednio na stronę internetową hotelu lub mogą dokonać rezerwacji prosto z reklamy, co szczególnie wygodne dla odbiorców urządzeń mobilnych. Pozyskując dane kontaktowe z rezerwacji dokonywanych poprzez platformę, właściciele mają możliwość wykorzystania ich w przyszłości np. do informowania klientów o promocjach i ofertach specjalnych. Dzięki temu, reklama staje się nie tylko narzędziem do generowania przychodów. Ale także sposobem na pozyskiwanie nowych klientów i budowanie lojalności wśród istniejących.

Kolejną zaletą Google Hotel Ads jest to, że właściciele hoteli nie są przywiązani do dużych portali rezerwacyjnych, które pobierają znaczną prowizję za pośrednictwo w rezerwacjach. Dzięki temu, reklamodawcy mają większą kontrolę nad swoimi ofertami oraz kosztami związanymi z reklamą.

Dodatkowo, Google Hotel Ads umożliwiają analizę efektywności kampanii, co pozwala na ciągłe doskonalenie strategii reklamowych i zwiększenie rentowności biznesu. Właściciele hoteli mają zatem możliwość monitorowania wyników kampanii i wprowadzania zmian w strategii, co pozwala na dostosowywanie reklamy do potrzeb klientów oraz zmieniających się trendów.

Jak zacząć korzystać z kampanii reklam hoteli

Dzięki kampaniom reklamowym Google Hotel Ads, masz możliwość ustalania stawek i konkurowania o reklamy, które wyświetlają się obok wyników wyszukiwania w wyszukiwarce i Mapach Google. Oprócz najważniejszych danych, takich jak nazwa czy lokalizacja, z poziomu reklamy będzie widoczna także informacja na temat tego jaką ocenę ma dane miejsce, jak wygląda, czy też ile należy zapłacić za nocleg.

Aby móc zacząć korzystać z kampanii Google Hotel Ads, niezbędne jest wykonanie kilku kroków przygotowawczych. Przede wszystkim, należy utworzyć konto Hotel Center, które umożliwi Ci przechowywanie i zarządzanie danymi o obiekcie oraz ich aktualizację w czasie rzeczywistym. Następnie, należy założyć konto reklamowe Google Ads, które pozwoli na zarządzanie kampaniami reklamowymi oraz kontrolę wydatków.

W dalszej kolejności, musisz skonfigurować kampanie reklamową krok po kroku i wybrać odpowiednią strategię ustalania stawek, dostosowaną do Twojego celu reklamowego i budżetu. Należy również zdecydować, w jaki sposób będziesz przesyłać dane do panelu reklamowego. Możesz połączyć te 2 konta samodzielnie i przesłać do Google niezbędne informacje poprzez plik danych. Możesz również to zrobić za pomocą partnera integracyjnego, który zrobi to za Ciebie. Warto zaznaczyć, że pokoje hotelowe muszą spełniać określone przez Google wymagania. Więcej na ten temat znajdziesz pod tym linkiem. 

Istotnym elementem jest to że, ceny w hotelach bardzo często zależą od dostępności pokoi. Co oznacza, że mogą się one zmieniać w zależności od pogody, sezonowości lub wydarzeń w okolicy. Ze względu na regularną aktualizację i złożoność zmian, przesyłanie danych dla kampanii Google Hotel Ads może być skomplikowane i wymagać specjalistycznej wiedzy. W celu zapewnienia spójności wyników wyszukiwania, Google zaleca współpracę z zewnętrznym autoryzowanym integratorem danych.

Po wykonaniu powyższych kroków i przygotowaniu kampanii reklamowej, możesz zacząć korzystać z Hotel Ads. Pamiętaj, że regularna kontrola i optymalizacja kampanii jest kluczem do sukcesu. Dzięki temu będziesz mógł dostosowywać swoje reklamy do zmieniających się warunków rynkowych i osiągać lepsze wyniki. 

Tworzenie kampanii krok po kroku

Przed rozpoczęciem działań reklamowych pamiętaj żeby przeanalizować dokładnie wszystkie ustawienia związane z kampaniami i dostosować je do swoich celów biznesowych. Odpowiednie ustawienia pozwolą na zwiększenie zasięgu i zainteresowania potencjalnych klientów, a także skuteczne wykorzystanie budżetu reklamowego.

 1. Zaloguj się na konto Google Ads i wybierz opcję „Kampanie” z menu po lewej stronie.
 2. Następnie wybierz „Utwórz kampanię bez korzystania z podpowiedzi dotyczących celu” i typ kampanii – Hotel. 
 3. W kolejnym kroku należy wybrać połączone konto Hotel Center, które zawiera listę hoteli i ich ceny.
 4. Przed rozpoczęciem kampanii reklamowej hotelu, ważne jest, aby zdefiniować kilka ustawień:
 • Nazwa kampanii: określ nazwę kampanii, która ułatwi Ci jej identyfikację na koncie.
 • Ustalanie stawek: wybierz odpowiednią strategię ustalania stawek w kampanii, która określi sposób w jaki będziesz się rozliczał za reklamy. Pamiętaj, żeby dokładnie przemyśleć która strategia będzie najbardziej odpowiednia dla Twojego celu marketingowego.
 • Budżet: określ kwotę, którą chcesz przeznaczyć na kampanię. Dzięki temu będziesz miał kontrolę nad wydatkami i unikniesz niepotrzebnych kosztów.
 • Sieci: reklamy hoteli wyświetlane będą tylko w sieci wyszukiwania Google.
 • Urządzenie: domyślnie reklamy będą wyświetlane na wszystkich urządzeniach. Ale możesz np. dostosować stawki za wyświetlanie reklam na urządzeniach mobilnych i komputerach, co może spowodować bardziej optymalne wykorzystanie budżetu.
 • Lokalizacja: możesz użyć tego ustawienia, aby ograniczyć wyświetlanie reklam do określonych lokalizacji. Pozwoli Ci to w dotarciu do klientów z konkretnych regionów lub krajów.

Po uzupełnieniu wyżej wymienionych informacji, poprzez kliknięcie „Zapisz i Kontynuuj” można przejść do tworzenia grupy reklam podając kilka informacji:

 • Nazwa grupy reklam: zadbaj o odpowiednią nazwę, która ułatwi Ci szybką identyfikację.
 • Stawka: stawka dla grupy reklam zostanie automatycznie zastosowana do pierwszej grupy „Wszystkie hotele”. Później możesz ją później też zmienić.
grupa reklam w kampanii w Google Hotel Ads
Źródło: Google Ads

Po kliknięciu „Zapisz” nastąpi przekierowanie na stronę grup hoteli, gdzie zobaczysz jedną grupę hoteli „Wszystkie hotele” , utworzoną automatycznie przez Google. Podziel grupy hoteli na podgrupy, aby jeszcze bardziej dostosować stawki.

Strategie ustalania stawek w reklamach Google Hotel Ads

W reklamach Google Hotel Ads dostępne są różne strategie ustalania stawek, jak płatność za pobyt, płatność za konwersję, ulepszony CPC, CPC ustawiany samodzielnie i procentowy CPC. Pamiętaj, że wybór strategii ustalania stawek jest kluczowym elementem skutecznej kampanii reklamowej i wymaga dokładnego planowania i analizy. Poza tym powinien być dostosowany przede wszystkim do indywidualnych potrzeb i celu marketingowego. Płatność za pobyt może być korzystna dla hoteli, które chcą zminimalizować koszty anulowanych rezerwacji. Natomiast płatność za konwersję może być bardziej opłacalna dla hoteli, które mają pewność co do dokonanych rezerwacji.

Dodatkowo, dostosowanie stawek w reklamach hoteli na podstawie długości pobytu, dnia tygodnia, okresu rezerwacji i typu urządzenia może okazać się skuteczne w osiągnięciu lepszych wyników kampanii. Na przykład, zwiększenie stawek w weekendy lub w sezonie turystycznym może przyciągnąć większą liczbę klientów.

Warto pamiętać o ustaleniu maksymalnego limitu stawki, aby uniknąć przekroczenia budżetu kampanii. Dostosowania stawek możesz także ustawić na poziomie grupy reklam lub hoteli, co pozwoli Ci na bardziej precyzyjne zarządzanie kosztami. 

Prowizje (płatność za pobyt): ta strategia polega na tym, że płacisz odsetek wartości rezerwacji noclegu tylko za pobyt gości. Nie ponosisz żadnego kosztu związanego z anulowaniem rezerwacji.

Prowizje (płatność za konwersję): płacisz stały odsetek wartości rezerwacji noclegu za każdym razem, gdy użytkownik zarezerwuje pobyt w hotelu z poziomu reklamy.

Ulepszony CPC: w połączeniu z określaniem stawek CPC lub procentowego CPC pomaga w zwiększaniu łącznej wartości konwersji przy utrzymaniu docelowego ROAS jak w przypadku CPC ustawianego samodzielnie.

CPC (koszt kliknięcia) ustawiany samodzielnie: płacisz stałą stawkę za każdym razem, gdy użytkownik kliknie Twoją reklamę. Dzięki temu masz kontrolę nad kosztami i możesz ustalić maksymalną kwotę, jaką możesz zapłacić za kliknięcie.

Procentowy CPC: przy tej strategii płacisz odsetek ceny pokoju za noc za każdym razem, gdy użytkownik kliknie Twoją reklamę. Ta strategia jest szczególnie korzystna dla hoteli, które chcą zwiększyć zainteresowanie swoją ofertą.

Konfiguracja śledzenie konwersji reklam hotelowych

Śledzenie konwersji w kampaniach Google Hotel Ads to kluczowy element optymalizacji kampanii reklamowych. Pozwala na dokładne zrozumienie, jak skuteczne są Twoje działania marketingowe, i kliknięcie jakich reklam prowadzą w ostateczności do dokonania rezerwacji. 

Po połączeniu kont Google Ads i Hotel Center w celu konfiguracji śledzenia konwersji w kampaniach Google Hotel Ads, należy wykonać jeszcze kilka kroków:

 • Przejdź do karty „Konwersje” w panelu Google Ads i utwórz nowe zdarzenie konwersji.
 • Wybierz typ konwersji, który chcesz śledzić. W przypadku Google Hotel Ads typowe konwersje obejmują rezerwację pokoju lub kliknięcie numeru telefonu.
 • Ustaw śledzenie konwersji w swojej witrynie internetowej. Możesz to zrobić na dwa sposoby, dodając globalny tag witryny Google na stronie potwierdzenia rezerwacji lub po kliknięciu numeru telefonu. Aby zainstalować globalny tag witryny, należy skopiować kod tagu i wkleić go na każdej stronie swojej witryny, tuż przed zamknięciem sekcji </head>. Śledzenie konwersji w Google Hotel Ads można również skonfigurować za pomocą Google Tag Managera, który umożliwia łatwe dodawanie, modyfikowanie i usuwanie tagów na stronie internetowej.

Po zainstalowaniu tagu śledzącego, można skonfigurować zdarzenia konwersji Google Hotel Ads. Aby rozróżnić połączenie telefoniczne od rezerwacji, można wykorzystać również dynamiczny numer Google do przekazywania połączeń. Jest to specjalny numer telefonu, generowany przez Google. Taki numer przekierowuje połączenia do Twojego telefonu, a jednocześnie umożliwia najbardziej precyzyjne śledzenie wykonanych w ramach kampanii.

Podsumowanie

Google Hotel Ads to zaawansowany system wyszukiwania i rezerwacji hoteli, który oferuje wygodę dla użytkowników. Oprócz tego stanowi doskonałą możliwości dla właścicieli hoteli do zwiększenia widoczności swojego biznesu w wynikach wyszukiwania Google. Jest to innowacyjne narzędzie reklamowe dla branży hotelarskiej, które pozwala dotrzeć do odpowiednich użytkowników we właściwym czasie. Platforma ta umożliwia łatwe znalezienie informacji o hotelach i dostępności pokoi w wybranej lokalizacji. Pozwala także na szybkie i wygodne dokonanie rezerwacji.

W przypadku Google Ads, reklamodawcy licytują słowa kluczowe, aby wyświetlić swoje reklamy w wynikach wyszukiwania Google. W kampaniach Google Hotel Ads natomiast reklamy są wyświetlane na podstawie informacji związanych z hotelem. Dodatkowo, w Google Hotel Ads, użytkownicy mogą dokonać rezerwacji bezpośrednio z wyników wyszukiwania. Reklamodawcy muszą więc zagwarantować dostępność wszystkich swoich ofert i zapewnić możliwość natychmiastowej rezerwacji dla użytkowników.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosy, średnia ocena: 5,00)
Loading...
Image Description

Moja przygoda z marketingiem internetowym rozpoczęła się już jakiś czas temu i od tamtej pory stała się dla mnie czymś więcej niż tylko pracą - stała się moją pasją. Obecnie rozwijam swoje umiejętności głównie z zakresu Google Ads, Microsoft Ads oraz Facebook Ads. W mojej pracy skupiam się na najnowszych trendach i technologiach, dzięki którym tworzę efektywne kampanie reklamowe oraz zawsze stawiam na rozwiązania oparte na danych, które pozwalają na skuteczne osiąganie celów biznesowych klienta. Poza pracą lubię okrywać nowe miejsca oraz staram się również rozwijać swoje umiejętności kulinarne. Między innymi jestem miłośniczką dobrych filmów i podcastów.